Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση για Κηφισιά, Απόλλων Πόντου, Άγιο Νικόλαο και Απόλλων Παραλιμνίου

Ολοκληρώνεται το «παζλ» της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τέσσερις ακόμη ομάδες πήραν την πρόκριση από την πέμπτη φάση, στους αγώνες που διεξήχθησαν την Πέμπτη (20/10). Είναι η Κηφισιά, ο Απόλλων Πόντου, ο Άγιος Νικόλαος και ο Απόλλων Παραλιμνίου.

Ο Απόλλων Πόντου πήρε την πρόκριση, καθώς επικράτησε 1-3 του Πανελευσινιακού στην Ελευσίνα εκτός έδρας. Ο Καλογέρης άνοιξε το σκορ στο 18′. Ο Μίσκου ισοφάρισε στο 34′, όμως ο Μπελεβώνης στο 55′ και ο Αραβίδης με κεφαλιά στο 71′ διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα.

Ο Άγιος Νικόλαος νίκησε με 2-0 τον Αλμυρού Γαζίου στον αγώνα μεταξύ των κρητικών ομάδων. Ο Μελισσόπουλος ήταν εκείνος που στο 27ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ στην ομάδα, με τον Τσανάι στο 86′ να κλείνει την πρόκριση.

Αποκλείστηκε ο Ιωνικός Ιωνίας, ο οποίος αγωνίζεται στο τοπικό, από τον Απόλλωνα Παραλιμνίου της Γ’ Εθνικής με 0-4. Στο 2′ ο Γκέκας άνοιξε το σκορ, ενώ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 13ο λεπτό. Ο Ελέζι στο 57′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ και ο Καρυοφύλλης στο 90+3′ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Τα αποτελέσματα της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας:

Τρίτη 18 Οκτωβρίου

Βόλος – Ιωνικός 4-0 (19,42, Κούτσιας, 63′ Μεταξάς, 79′ Οζέγκοβιτς)

Τετάρτη 19 Οκτωβρίου

ΑΕΛ – Λεβαδειακός 1-2 (7′ Πεντρόσο, 25′ Νίκας, 43′ Σκβάρκα)

Καλαμάτα – Παναιτωλικός 2-2 / 4-3 πεν (35′, 39′ Ρόβας / 30′, 78′ Φλόρες)

Καλλιθέα – Βέροια 1-0 (44′ Καμπρέρα)

Πανσερραϊκός – Παναχαϊκή 5-2 (2-2 κ.δ.) (41′ πεν Σαΐντ, 90+8′, 110′ Κατσαντώνης, 105′ Μούργος, 115′ Σοφιανός / 62′ Μπουρλάκης, 65′ Μυτίδης)

Αλμωπός Αριδαίας – Λαμία 0-2 (26′ Προβυδάκης, 60′ Μαρμεντίνι)

Αστέρας – Ατρόμητος 1-3 (0-0 κ.δ.) (105′ Καστάνο / 94′ Κλωναρίδης, 112′ Κιάρτανσον, 120′ πεν Μουνίθ)

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου

Κηφισιά – ΟΦΗ 1-0 (64′ Κουιρουκίδης)

Άγιος Νικόλαος – Αλμυρός 2-0 (27′ Μελισσόπουλος, 86′ Τσανάι)

Ιωνικός Ιωνίας – Απόλλων Παραλιμνίου 0-4 (2′, 13′ Γκέκας, 57′ Ελέζι, 90+3′ Καρυοφύλλης)

Πανελευσινιακός – Απόλλων Πόντου 1-3 (34′ Μίσκου / 18′ Καλογέρης, 55′ Μπελεβώνης, 71′ Αραβίδης)

19:00 ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα

Μπαίνουν στην 6η φάση οι: Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, Άρης, Παναθηναϊκός.