Κύπελλο Ελλάδος: Προκρίθηκαν στους «8» οι Παναθηναϊκός, Λαμία και Άρης

Την πρόκρισή τους στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος εξασφάλισαν ο Παναθηναϊκός, η Λαμία και ο Άρης

Στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδος προκρίθηκαν ο Παναθηναϊκός, η Λαμία και ο Άρης που απέκλεισαν τον Βόλο, τον Ιωνικό και τον ΟΦΗ, αντίστοιχα.

Βόλος-Παναθηναϊκός 0-0

Βόλος και Παναθηναϊκός έμειναν στο 0-0 στο Πανθεσσαλικό στη ρεβάνς για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι «πράσινοι» υπερασπίστηκαν το 2-1 του πρώτου αγώνα και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του θεσμού.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησε (κυρίως) στο πρώτο μέρος, ενώ την ίδια στιγμή ο Σωκράτης Διούδης δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από τους Βολιώτες.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Γκρίλο στο 80′. Ο Μακέντα στο 82′ αστόχησε από τα δεξιά μέσα στην περιοχή και δύο λεπτά αργότερα ο Μαουρίσιο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι μέσα από την περιοχή.

Ιωνικός- Λαμία 0-1

Την πρόκριση για τα προημιτελικά πανηγύρισε και η Λαμία, καθώς μετά το 2-0 του πρώτου αγώνα, επικράτησε του Ιωνικού με 0-1 και στην Νεάπολη.

Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 38ο λεπτό ο Ελευθεριάδης με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή, ύστερα από ωραία ομαδική προσπάθεια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία και για ένα δεύτερο γκολ, αλλά το σουτ του Ρόμανιτς στο 90΄+2 έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

ΟΦΗ- Άρης 0-2

Μετά το 3-1 της Θεσσαλονίκης, ο Άρης επικράτησε με 0-2 του ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».

Η αποβολή του Μιγκέλ Μεγιάδο στο 44΄ και το εύστοχο πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα (49′) έκαναν τη διαφορά στην αναμέτρηση. Ο Αμπουμπακάρ Καμαρά (81′) έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα πρόκρισης των Θεσσαλονικέων, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.