Κύπελλο Ελλάδος: Στα ημιτελικά η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε το «εισιτήριο» για τους «4» στο Κύπελλο Ελλάδας

Η ΑΕΚ έγινε η πρώτη ομάδα που περνά στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, καθώς επικράτησε και στο δεύτερο παιχνίδι του Πανσερραϊκού στις Σέρρες με 1-3 και περιμένει έναν εκ των Άρη και Ολυμπιακού στους “4”.

Ο “Δικέφαλος” πήρε κεφάλι στο σκορ στο 21ο λεπτό με δράστη τον Πέτρο Μάνταλο. Ο Γκατσίνοβιτς είδε την κίνηση του Τσούμπερ στην περιοχή, ο Ελβετός γύρισε την μπάλα εκεί που ο Πέτρος Μάνταλος από κοντά έκανε το 0-1.

Ο Πανσερραϊκός έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 49ο λεπτό με τον Κατσαντώνη. Ο γηπεδούχος έφυγε στην κόντρα με τον Σαΐντ, ο εξτρέμ της ομάδας των Σερρών έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Κατσαντώνης από κοντά νίκησε τον Στάνκοβιτς.

Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση και δύο λεπτά αργότερα, ο Σιντιμπέ έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Μάνταλος με κεφαλιά έβαλε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.

Το τελικό 1-3 έγραψε ο Θεοδόσης Μαχαίρας στο 80ο λεπτό με ωραίο συρτό σουτ έξω από την περιοχή.

Σκόρερς: 49′ Κατσαντώνης – 21′, 51′ Μάνταλος, 80′ Μαχαίρας

Κίτρινες: Μάνταλος

Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης): Κατσίκας, Ζέρης, Λυμπεράκης, Γιανναράκης, Παντεκίδης, Στάικος (61’ Θυμιάνης), Κολομπίνο (73’ Στίνα), Σοφιανός (81’ Σιόντης), Κατσαντώνης, Μούργος (73’ Μασκανάκης), Σαΐντ (62’ Κανίς).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιντιμπέ, Γαλανόπουλος (67’ Φράνσον), Μάνταλος, Φερνάντες (62’ Μαχαίρας), Γκατσίνοβιτς, Τσούμπερ (67’ Αραούχο), Φαν Βέερτ (67’ Κοσίδης)