Κύπελλο Ελλάδος: Στους «8» ο Παναιτωλικός

Στα προημιτελικά ο Παναιτωλικός.

Ο Παναιτωλικός προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, αποκλείοντας την Καλλιθέα στη φάση των «16». Μετά το 3-2 στο Αγρίνιο τα «καναρινια» έφυγαν ισόπαλοι 2-2. Στους «8» θα αντιμετωπίσει έναν νικητή από το ζευγάρι ΟΦΗ-Κηφισιά.

Ο Παναιτωλικός αιφνιδίασε μόλις στο 7’ με τον Μπρούνο Ντουάρτε από φάουλ του Λιάβα,  στο 12΄ η  εκπληκτική εκτέλεση φάουλ ο Χουάνπι έκανε το 2-0. Η Καλλιθέα κατάφερε να μειώσει πριν από το ημίχρονο με ωραία κεφαλιά του Λουκίνα στο 36΄.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν πιο επιθετικοί αλλά οι Αγρινιώτες ήταν καλά οργανωμένοι και δεν κινδύνεψαν. Στο 76΄ μπήκε στο παιχνίδι ο Μπακάκης, που -λόγω τραυματισμών- έπαιξε για πρώτη φορά σε επίσημο αγώνα μετά την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Τελικά οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Τόρες στο 90΄+1, λίγο αργότερα αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας της Καλλιθέας Βοσνιάδης που ανέτρεψε τον Καρέλη και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Παναιτωλικό να φεύγει από την Αθήνα με την πρόκριση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Καλλιθέα: Βοσνιάδης, Μπουλούλης, Μαρότα, Βλάχος, Μανθάτης, Ρομαό (46΄ Ματίγια), Σίλβα, Βασιλόγιαννης (65΄ Νέκουλ), Ντεμέτριους (75΄ Τόρες), Τσιντώνης (45΄ Κυνηγόπουλος), Λουκίνας

Παναιτωλικός: Στεργιάκης, Λιάβας, Μπρ. Ντουάρτε, Στάγιτς (76΄ Μαλης), Μαυρίας, Τορεχόν (76΄ Μπακάκης), Τσιγγάρας, Χουάνπι (67΄ Μπουζούκης), Μπελεβώνης (59΄ Α. Ντουάρτε), Ζοάο Πέδρο, Ντίας (59΄ Καρέλης)