Κύπελλο FA: Τα «χρειάστηκε», αλλά προκρίθηκε στα προημιτελικά η Τότεναμ

Η Γουίκομ το πάλεψε, αλλά «λύγισε» στο τέλος από την Τότεναμ.

Η Τότεναμ αντιμετώπισε εκτός έδρας την Γουίκομ (ομάδα της Τσάμπιονσιπ) για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Αγγλίας και επικράτησε με 1-4.

Η Γουίκομ σόκαρε την Τότεναμ από πολύ νωρίς, καθώς στο 25’ ο Ονιεντίμα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Αφού, η Τότεναμ συνήλθε από την ψυχρολουσία ισοφάρισε με τον Γκάρεθ Μπέιλ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Τότεναμ πίεζε για το δεύτερο γκολ και εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα οδηγηθεί στην παράταση, οι «πετεινοί» πήραν την πρόκριση μέσα σε επτά λεπτά. Αρχικά, ο Χάρι Γουίνκς έκανε την ανατροπή με γκολ στο 86’, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Εντομπελέ έκανε το 1-3 (87’). Ο ίδιος παίκτης έγραψε το τελικό 1-4 στο 90+3’.

Η ομάδα του Βορείου Λονδίνου θα αντιμετωπίσει την Έβερτον στην επόμενη φάση (10/2), η οποία χθες Κυριακή 24/1 απέκλεισε τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ με 3-0.

Γουίκομ (Άινσγουρθ): Άλσοπ – ΜακΚάρθι, Γκρίμερ, Νάιτ, Τζέικομπσον (34’ Τσαρλς) – Μπλούμφιλντ (61’ ΜακΛέρι), Τόμσον, Γουίλερ, Μούσκουε (72’ Σκοτ), Ονιεντίμα – Ικπεάζου (72’ Ακινφένουα)

Τότεναμ (Μουρίνιο): Χαρτ – Ντέιβις (90’ Ροντόν), Αλντερβάιλερντ, Σάντσες, Τανγκάγκα (46’ Χόιμπιεργκ) – Γουίνκς, Σισοκό – Μόουρα (68’ Σον), Λαμέλα (68’ Εντομπελέ), Μπέιλ – Κάρλος Βινίσιους (57’ Κέιν)