Εύκολη πρόκριση για την απολαυστική Έβερτον

Τριάρα για την δυναμική Έβερτον, που συνδυάστηκε με πρόκριση στους “16” του κυπέλλου FA

Η Έβερτον επικράτησε με 3-0 της Σέφιλντ Γουένσντεϊ στο Γκούντισον Παρκ, για τους “32” του κυπέλλου FA.

Τα ”ζαχαρωτά” μπήκαν αποφασισμένα και δυναμικά, έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους από τα πρώτα κιόλας λεπτά και προσέφεραν γκολ και φάσεις. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 1-0, έπειτα από γκολ του Κάλβερτ-Λιούιν, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι Ρισάρλισον και Μίνα πέτυχαν δύο γκολ σε τρία λεπτά, και οι δύο με το κεφάλι.

Η Έβερτον καλείτε να αντιμετωπίσει είτε την Γουίκομ, είτε την Τότεναμ στους “16” του θεσμού. Οι δύο υποψήφιοι αντίπαλοι των ”ζαχαρωτών” θα αναμετρηθούν σήμερα (25/01, 21:45) και να διεκδικήσουν την θέση στους 16 κόντρα στην Έβερτον.

Η Έβερτον μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι από νωρίς και το έδειξε και με πράξεις. Μόλις στο 7′ λεπτό ο Ρισάρλισον προειδοποίησε με μια άψογη κεφαλιά, η οποία κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Πέντε λεπτά μετά ο Ρισάρλισον βρήκε δίχτυα, ωστόσο το γκολ του δεν μέτρησε αφού ο έμπειρος φορ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο 29′ λεπτό ο Κάλβερτ-Λιούιν έσπασε το ρόδι, αφού έλαβε μια πάσα ”πάρε-βάλε” από τον Γκόμες, και όντας σε σωστή θέση έκανε το 1-0.

Τα ”ζαχαρωτά” είχαν αρκετές ευκαιρίες, όμως το σκορ παρέμεινε στο 1-0 μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 56′ λεπτό ο Κάλβερτ-Λιούιν λίγο έλειψε να κάνει το 2-0 έπειτα από εξαιρετικό σουτ στην δεξιά γωνία της εστίας, όμως ο Γουάιλντσμιθ πραγματοποίησε μια καταπληκτική απόκρουση.

Τρία λεπτά μετά ο Ρισάρλισον εκμεταλλεύτηκε ένα καλοχτυπημένο κόρνερ, πήδηξε σε σωστή χρονική στιγμή τον αέρα και με καλή κεφαλιά πέτυχε το 2-0.

Τα ”ζαχαρωτά” έδειξαν πόσο δυνατά ήταν στο ψηλό παιχνίδι, και πέτυχαν και τρίτο τέρμα με κεφαλιά. Συγκεκριμένα ο Μίνα ήταν αυτός που στο 62′ λεπτό, πήρε την κεφαλιά έπειτα από μια εκτέλεση κόρνερ και έστειλε την μπάλα στο πλεχτό, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Κίτρινες: 71′ Γκοντφρέ

Σκόρερ: 29′ Κάλβερτ-Λιούιν, 59′ Ρισάρλισον, 62′ Μίνα

Έβερτον (Αντσελότι): Όλσεν, Κόουλμαν, Μίνα, Χολγκέιτ, Γκοντφρέ (76′ Κένι), Ντουκουρέ, Γκόμες (85′ Ονιάνγκο), Ροντρίγκες (85′ Σμολ), Σίγκουρτσον, Ρισάρλισον (76′ Γκόρντον), Κάλβερτ-Λιούιν (67′ Μπερνάρντ)

Σέφιλντ Γουένσντεϊ (Τόμσον): Γουάιλντσμιθ, Γιούρχογκαϊντ, Μπρίνναν, Μπόρνερ, Χάρρις, Πελουπέσι, Μπάναν (68′ Μπασιρού), Γκάλβιν (60′ Πένεϊ), Ριτς (80′ Μάριοτ), Γκριν (46′ Γουίντας), Πάτερσον (60′ Μπράουν)