Κύπελλο Γαλλίας: Κυπελλούχος η Βιλερμπάν του MVP Ντε Κολό

Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετικός οδηγώντας τη Βιλερμπάν στην κατάκτηση του κυπέλλου Γαλλίας.

Η Βιλερμπαν νίκησε με 83-74 την Μπούρζ στον τελικό του κυπέλλου Γαλλίας και κατέκτησε το κύπελλο για ακόμα μια φορά στην ιστορία της.

Ο τελικός είχε κριθεί από το πρώτο ημίχρονο με τη Βιλερμπάν να προηγείται ακόμα και με 20 πόντους βάζοντας τέλος στην υπόθεση νίκη με καθώς η Μπουρζ το μόνο που κατάφερε ήταν να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους στα όρια μιας αξιοπρεπούς ήττας.

Πρώτος σκόρερ και φυσικά MVP ήταν ο Νάντο Ντε Κολό με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ οι Ομπασοχάν και Καουντί προσέθεσαν 16 και 13, την ώρα που το σκοράρισμα της Μπουρζ μοιράστηκε μεταξύ των Φλόιντ και Πάλμερ Τζούνιορ που πέτυχαν 23 και 20 αντίστοιχα.