Κυπελλούχος Λιθουανίας η Ζαλγκίρις

Στη Ζαλγκίρις κατέληξε το φετινό κύπελλο Λιθουανίας με τους “πράσινους” να κατακτούν το πρώτο τίτλο της σεζόν.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε την Γιόναβος στον τελικό με 81-77 και κατέκτησε το Κύπελλο Λιθουανίας.

Σαρωτική η Ζαλγκίρις στην αρχή του αγώνα και είχε το πάνω χέρι, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-17). Οι “πράσινοι” είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-33).

Οι μπλε πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 23-15, προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-55). Η Ζαλγκίρις είχε σε όλη την τέταρτη περίοδο το προβάδισμα και παρά την πίεση των μπλε, νίκησε την Γιόναβος με 81-77 και κατέκτησε το Κύπελλο Λιθουανίας.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Ουλανόβας και Μπουτκεβίτσιους με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Γιόναβος ξεχώρισαν οι Σέσκους και Γουάτσον με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-26, 33-40, 56-55, 77-81