Κύπελλο Γερμανίας: Στον τελικό η Λειψία

Η Λειψία επικράτησε της Βέρντερ Βρέμης στο Βέζερσταντιον και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό.

Βέρντερ Βρέμης και Λειψία αναμετρήθηκαν ενόψει της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Γερμανίας με την φιλοξενούμενη να παίρνει την πρόκριση με 1-2 και περιμένει να μάθει τον άλλον φιναλίστ από την αναμέτρηση της Ντόρτμουντ με την έκπληξη του θεσμού Χόλσταϊν Κιλ του δικού μας Γιάννη Γκέλιου.

Στο 4ο λεπτό η Λειψία είχε ευκαιρία με τον Σόρλοθ που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Παβλένκα με καλά αντανακλαστικά έκανε την επέμβαση.

Στο 30′ η Βέρντερ Βρέμης έφτασε ένα βήμα από το τέρμα. Ο Σάρτζεντ έκανε ατομική προσπάθεια και σούταρε πάνω στο δοκάρι της Λειψίας.

Στο 52′ ο Μουκιέλε σούταρε εκτός περιοχής αλλά το σουτ του κατέληξε στο δοκάρι.

Η Λειψία είχε και δεύτερο δοκάρι με την κεφαλιά του Όρμπαν στο 64ο λεπτό.

Στο 70′ ο Οσάκο με ωραία κεφαλιά λιψο έλειψε να χριστεί σκόρερ.

Στο 78′ ο Παβλένκα έκανε εξαιρετική επέμβαση στο σουτ του Ενκουκού.

Στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πόουλσεν έκανε την προβολή από κοντά αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο 93′ ο Τσαν άνοιξε το σκορ μετά το γύρισμα του Πόουλσεν δυνατό σουτ του Κορεάτη.

Στο 106′ η Βέρντερ Βρέμης ισοφάρισε με τον Μπιτενκούρ μετά το λάθος της άμυνας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 121′ η Λειψία πήρε την πρόκριση με τον Φόρσμπεργκ που πήρε την κεφαλιά του Τσαν και έδωσε την πρόκριση στην Λειψία.

Σκόρερ: Τσαν 90′, Φόρσμπεργκ 121′

Κίτρινες: Χαϊντάρα 35′, Καμπλ 99′, Γκουλάσι 101′

Βέρντερ Βρέμης: Πλαβλένκα, Βελίκοβιτς, Γκρος (Μπάργφρέντε 119′), Μοϊσάντερ, Γκεμπρεσελασιέ, Έγγστέιν, Ογκούστινσον, Εμπόμ (Μπιτενκούρ 73′), Σάρτζεντ, Φάλκραγκ (Οσάκο 68′), Σέλκε (Μόγαλντ 96′)

Λειψία: Γκουλάσι, Όρμπαν, Κονατέ, Ουπαμεκάνο, Μουκιέλε, Καμπλ, Σάμπιτσερ (Πόουλσεν 73′), Ανχελίνο (Χένριχ 101′),Χαϊντάρα (Ενκουκού 46′, Φόρσμπεργκ 114′), Όλμο, Σόρλοθ (Τσαν 90′)