Μπάγερν-Αρμάνι: Ισοφάρισε η Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε και θα τα παίξει όλα για όλα στο Μιλάνο

‘Όσοι έλεγαν ότι η φετινή ευρωλίγκα είναι η καλύτερη δικαιώθηκαν. Η Μπάγερν νίκησε στο Game 4 την Αρμάνι Μιλάνο και έστειλε τη σειρά σε 5ο παιχνίδι για να παίξουν σε μια ζαριά οι δύο ομάδες όλη τη σεζόν.

Ο Λούσιτς ήταν ο παίκτης εκείνος που με δικούς του πόντους στο τέλος υπέγραψε την νίκη της ομάδας του. Ο Σέρβος γκάρτ πέτυχε 5 πόντους στο τελευταίο λεπτό μετατρέποντας το 80-82 υπέρ της Αρμάνι στο τελικό 85-82.

Η Μπάγερν νίκησε γιατί ήταν περισσότερο συγκεντρωμένη, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα στην τελευταία περίοδο και γενικά δεν φοβήθηκε ακόμα και όταν έμεινε πίσω στο τρίτο δεκάλεπτο με 8 πόντους(63-71) δεν το έβαλε κάτω και με υπομονή γύρισε το παιχνίδι ισοφαρίζοντας τη σειρά.

Σημείο κλειδί για την νίκη της ομάδας του Αντρέα Τρινκέρι ήταν η τελευταία περίοδος όταν με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε και επέστρεψε από το -10(63-73) στο τελικό 85-82 που έδωσε και την νίκη.

Ο Μπάλντουιν με 18 πόντους ήταν εκείνος που έκανε τη ζημιά στην Αρμάνι με άξιο συμπαραστάτη τον Ζίπστερ με 16, ενώ σημαντική συνεισφορά στην νίκη της Μπάγερν είχε και ο Λούσιτς με 12.

Από την Αρμάνι, που θα τα δώσει όλα για να βρεθεί και πάλι σε ένα φαιναλ-φορ μρτά από 29 χρόνια ο Ντιλέινι είχε 28 πόντους και ο Σίλντς 17.

Οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν το βράδυ της ερχόμενης Τρίτης (4/5) στις 21:45. Στις 20:30 θα γίνει το Αναντολού Εφές – Ρεάλ Μαδρίτης και στις 20:00 το Μπαρτσελόνα – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Γκαρσία, Χορντόφ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 40-50, 63-71, 85-82

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Μπάλντουιν 18 (7/11 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σίλι 11 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 6/7 βολές), Ρέινολντς 9 (3/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Λούτσιτς 12 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Φλακαντόρι, Τσίπσερ 16 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζόνσον 12 (4/6 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Σίσκο 2 (1/7 σουτ), Ραντόσεβιτς

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 10 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), ΛεΝτέι 10 (4/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μίτσοβ, Ρολ, Ροντρίγκεθ 3 (1), Ταρζούσκι, Ντιλέινι 28 (6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σιλντς 17 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10/12 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έβανς 2, Χάινς 4, Ντατόμε 8 (2)