Κύπελλο γυναικών μπάσκετ: Νίκη πρόκριση για τα Μελίσσια κόντρα στη Δάφνη Αγίου Δημητρίου

Μετά από μια αναμέτρηση θρίλερ τα Μελίσσια νίκησαν τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του κυπέλλου γυναικών.

Τα Μελίσσια εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και νίκησαν με 76-74 τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου και εκτός από το ροζ φύλλο πήραν και την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου γυναικών στο μπάσκετ.

H αναμέτρηση είχε δύο πρόσωπα, με τη Δάφνη να κυριαρχεί στο παρκέ στο ξεκίνημα όταν και προηγήθηκε με 27-15 στο πρώτο δεκάλεπτο και 43-36 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό όμως τα πράγματα αλλάξαν, τα Μελίσσια ανέβασαν στροφές, πίεσαν στην άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν με 58-53 στο 30ο λεπτό. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η αναμέτρηση είχε χαρακτήρα θρίλερ με τις γηπεδούχες να είναι εκείνες που χαμογέλασαν στο τέλος.

ΚΑΟ Μελισσίων-Δάφνη Αγ. Δημητρίου 76-74
Διαιτητές: Μπαράκου-Τσαούση
Δεκάλεπτα: 15-27, 36-43, 58-53, 76-74
ΚΑΟ Μελισσίων (Καλογερόπουλος): Παναγιωτίδη 7, Ανδρικοπούλου 10, Πατέρα 7, Κοιλιαρίδη, Κυριακάκη 4, Κυρίδη 15(4), Τάρλα 10(1), Καλογερία 2, Σκουμπάκη 7(1), Παρθενίου 2, Τζέλου 3(1), Κούκη 9.
Δάφνη Αγ.Δημ. (Μπουμπούς): Σλαβικάιτε 15(2), Κατσαμούρη Μ. 16, Πανούση, Κατσαμούρη Μ. 4, Παγώνη 20(6), Μεμίνι 2, Μαγγίνα 17.

Η 2η αγωνιστική της πρώτης φάσης συνεχίζεται την Κυριακή(24/9) με τις αναμετρήσεις του Ιωνικού Νέας Φιλαδελφείας με τον Κρόνο και του Πανσερραϊκού με τον Άρη Θεσαλονίκης.