Κύπελλο Γυναικών: Νίκησε στα πέναλτι την ΑΕΚ και έκανε το νταμπλ ο ΠΑΟΚ

Νταμπλούχος Ελλάδας στο ποδόσφαιρο γυναικών ο ΠΑΟΚ, καθώς κατέκτησε και το Κύπελλο.

Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας Ποδοσφαίρου Γυναικών, καθώς επικράτησε με 5-4 στα πέναλτι της ΑΕΚ στο Πανθεσσαλικό Στάδιο του Βόλου, μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.

Η ομάδα του «δικεφάλου του βορρά» κατακτά το έβδομο Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας της, σε ισάριθμους μάλιστα τελικούς, ενώ ολοκληρώνει τη σεζόν με νταμπλ, καθώς έχει ήδη κατακτήσει και το πρωτάθλημα. Η Ένωση με τη σειρά της, έπαιξε για πρώτη φορά σε τελικό.

Για την ομάδα του Θαλή Θεοδωρίδη σκόραρε η Αντιγόνη Παπαδοπούλου, ενώ για εκείνη του Νίκου Κωτσοβού, η Ελένη Στεφάτου. Στη διαδικασία των πέναλτι, η Ντάνι Νόιχαους απέκρουσε την εκτέλεση της Αντωνίας Νίκα κρίνοντας τη διαδικασία.

Αγωνία για την Πελαγία Μπαρτζακλή, η οποία αποχώρησε τραυματίας στο πόδι.

Ο αγώνας

Στο 8’ η ΑΕΚ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, όταν η Τζουτζουράκη τροφοδότησε την Ντζάνη μέσα στην περιοχή, εκείνη πλάσαρε αλλά η Νόιχαους μπλόκαρε.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 20ό λεπτό, όταν μετά από σέντρα της Μαρίας Μήτκου από αριστερά, η Αντιγόνη Παπαδοπούλου έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά που νίκησε την Χατζηχαριστού για το 0-1.

Λίγα λεπτά μετά το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, στο 48’, η ΑΕΚ ισοφάρισε. Η Δέσποινα Χατζηνικολάου συνεργάστηκε με την Ελένη Στεφάτου, η πρώτη έδωσε κάθετη πάσα στην δεύτερη, που μπήκε στην περιοχή και με σκαφτό πλασέ νίκησε τη Νόιχαους κάνοντας το 1-1.

Στο 80’ μετά από εκτέλεση φάουλ, η Χέλμβαλ βρέθηκε σε θέση βολής, πλάσαρε από τη γωνία της μικρής περιοχής, με τη Βέρα να διώχνει σε κόρνερ.

Με το 1-1 να παραμένει ως το τέλος, ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 114’ η Νίκα εκμεταλλεύτηκε το λάθος της Νόιχαους, σούταρε, με την τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να μπλοκάρει.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο η Κοσκερίδου σέντραρε από δεξιά, η Παπαδοπούλου έπιασε κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Ωστόσο δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και ο τελικός οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Η διαδικασία των πέναλτι (πρώτη η ΑΕΚ): Στεφάτου 1-0, Μήτκου 1-1, Καπνίση 2-1, Χαλατσογιάννη 2-2, Πινέδα 3-2, Παπαδοπούλου 3-3, Νίκα απόκρουση Νόιχαους 3-3, Κοσκερίδου 3-4, Χατζηνικολάου 4-4, Γιαννακά 4-5.

ΑΕΚ (Νίκος Κωτσοβός): Χατζηχαριστού, Παυλοπούλου, Καπνίση, Βέρα, Τσελέντη, Κόλλια, Στεφάτου, Πινέδα, Μπαρτζακλή (67’ Τριβυζάκη), Τζουτζουράκη (87’ Νίκα), Ντζάνη (46’ Χατζηνικολάου)

ΠΑΟΚ (Θαλής Θεοδωρίδης): Νόιχαους, Κοσκερίδου, Κιουρεξίδου, Γκούνη, Μήτκου, Στράντζαλη (56’ Δοϊρανλή), Χαλατσογιάννη, Γιαννακά, Χέλμβαλ (112’ Ακίντα), Βαρδαλή (76’ Αργυρίου), Παπαδοπούλου