Κύπελλο Γυναικών: Νίκησε τη Δάφνη και πέρασε στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός

Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 53-82 εκτός έδρας της Δάφνης Αγίου Δημητρίου για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και προκρίθηκε στους «4» του θεσμού. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν την 125η συνεχόμενη τους νίκη σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις. Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη έκλεισε ιδανικά το 2019, με την Μπασάρα Γκρέιβς να είναι η πρώτη του σκόρερ στην αναμέτρηση με 24 πόντους.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με τις Παυλοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Σπυριδοπούλου και Γκρέιβς και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους με την Αμερικανίδα σέντερ (3-7). Το δίποντο της Σωτηρίου και το νέο καλάθι της Γκρέιβς έφεραν το 5-11, με τον Θρύλο να περνάει για πρώτη φορά με 10 πόντους (5-15) με δύο λεπτά για το δεκάλεπτο. Η Δάφνη μείωσε με την περίοδο να κλείνει στο 11-17 στο κλειστό του Αγίου Δημητρίου. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου, με την Δάφνη να περνάει μπροστά με 19-18. Δύο βολές της Γιουρτσένκοβα και ένα τρίποντο της Σπυριδοπούλου έδωσαν το +4 (19-23) με την Γέμελος να ακολουθεί για το 19-25. Οι «ερυθρόλευκες» δεν είχαν λύσεις από την περιφέρεια, η Γκρέιβς σκόραρε ξανά (21-30) και η Σπυριδοπούλου έκανε από τις βολές το 21-32. Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ημίχρονο με δέκα πόντους προβάδισμα μετά από ντράιβ της Τόμας στο τέλος του δεκαλέπτου (24-34).
Η Αμερικανίδα γκαρντ του Ολυμπιακού πέτυχε το τρίποντο για το 27-37 και η Νικολοπούλου έκανε το 29-39. Η Γκρέιβς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, η Τόμας σκόραρε για τρεις (33-47), με την Δάφνη να τρέχει ένα 5-0 σερί το οποίο διέκοψε η Σταμάτη για το 38-49. Η Γιουρτσένκοβα έδωσε προβάδισμα 13 πόντους στον Θρύλο (40-53) με το γκολ φάουλ της Σωτηρίου να διαμορφώνει το 42-56.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το σκορ στο 43-56, με τον την Γκρέιβς να συνεχίζει απτόητη την δουλειά της. Η Παυλοπούλου με έμμεσο τρίποντο διαμόρφωσε το 46-63 για να την ακολουθήσει η Σταμάτη για το +19 (46-65). Η εικόνα παρέμεινε ίδια στο κλειστό του Αγίου Δημητρίου, η Γιουρτσένκοβα πέτυχε σερί πόντους για το 51-71 με τέσσερα λεπτά για το τέλος με την Τόμας να δίνει αέρα 22 πόντων στην ομάδα της (51-73). Δύο κλεψίματα και ισάριθμα λέι απ έκαναν το 53-77, με την Γέμελος να εκτελεί από τα 6,75μ για το 53-80, με τον Ολυμπιακό να κατακτάει μια ακόμα νίκη και να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.
Τα δεκάλεπτα: 11-17, 24-34, 43-56, 53-82
Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Κόουλινγκ 15 (3), Παγώνη, Γρηγορίου 2, Τσέρι 12 (3), Τσίκα 2, Κοντογεωργού 6 (1), Λανγκ Κέλσεϊ 16 (2).

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 15 (4/4 διπ), Σταμάτη 5 (2/2 διπ),  Αυτζή, Σπυριδοπούλου 5 (1/2 διπ., 8 ριμπ.), Παυλοπούλου 5 (2/5 διπ.), Νικολοπούλου 4 (2/2 διπ.), Σωτηρίου 7 (2/2 διπ.), Γκρέιβς 24 (7/13 διπ., 10/12 βολ., 13 ριμπ.), Γέμελος 9 (2/3 διπ., 9 ριμπ.), Γιουρτσένκοβα 6 (2/2 διπ.), Κοσμά, Σταμολάμπρου 2.

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το παιχνίδι ότι: “Παίζαμε ένα νοκ άουτ παιχνίδι για το Κύπελλο με την Δάφνη και ήταν μια κακή επιθετικά μέρα για εμάς. Ήμασταν πολύ άστοχοι στο τρίποντο που δεν το συνηθίζουμε. Παρόλα αυτά η ομάδα μας νίκησε με ένα πολύ μεγάλο σκορ. Από αύριο ξεκινάει η προετοιμασία μας για το επόμενο παιχνίδι του πρωταθλήματος αλλά και το ευρωπαϊκό ματς που έρχεται. Να ευχηθώ από την μεριά μου καλή χρονιά σε όλους με υγεία και χαρά και το επόμενο έτος να είναι καλύτερο από το προηγούμενο”.

Η Μπασάρα Γκρέιβς δήλωσε με την σειρά της: “Ομολογουμένως δεν ήταν καλό παιχνίδι για εμάς στην επίθεση. Όμως αυτό που κρατάμε είναι η νίκη και το γεγονός ότι παίξαμε και πάλι μαζί μετά τη διακοπή. Κοιτάμε μπροστά τώρα και τα επόμενα παιχνίδια που έρχονται. Θέλω να πω χρόνια πολλά σε όλο τον κόσμο και το νέο έτος να δώσει σε όλους χαρά και ευτυχία. Και εννοείται πολλές επιτυχίες σε μας”.

Πηγή: olympiacossfp.gr