Κύπελλο Ισπανίας: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Μπιλμπάο και Λεβάντε

Όλα ανοιχτά για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας ανάμεσα σε Αθλέτικ Μπιλμπάο και Λεβάντε.

Αθλέτικ Μπιλμπάο και Λεβάντε αναμετρήθηκαν στο «Nuevo San Mames» για τον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ισπανίας, με τη ρεβάνς να είναι «ανοιχτή», καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 και τους Βαλενθιάνους να έχουν ένα πολύ ελαφρύ προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού.

Η Μπιλμπάο ήταν αυτή που είχε τις φάσεις σε όλο το παιχνίδι, δημιουργούσε ευκαιρίες, αλλά η Λεβάντε ήταν αυτή που άνοιξε πρώτη το σκορ με τον Μελέρο στο 28′. Από εκεί και πέρα, η Αθλέτικ πίεζε για την ισοφάριση χωρίς αποτέλεσμα και το 0-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Λίγο πριν ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο, ο Μαρθελίνιο έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές προκειμένου να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Οι Βάσκοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης από έναν αμυντικό, όταν ο Ίνιγκο Μαρτίνεθ στο 58′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καρτένας. Ο επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων συνεχίστηκε, η Λεβάντε δεν είχε τελική στην επανάληψη (!!) και το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να «λύνουν» τις διαφορές τους στον επαναληπτικό της 4ης Μαρτίου για μια θέση στο μεγάλο τελικό του Copa del Rey.

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μαρθελίνιο): Σιμόν – Κάπα (46′ Μπερενγκέρ),  Άλβαρεζ, Μαρτίνεθ, Μπερτσίτσε – Ντε Μάρκος, Γκαρσία (46′ Λόπεθ), Βενσεντόρ (46′ Βέσγκα), Μουνιαΐν – Ινάκι Γουίλιαμς (79′ Βιγιαλίμπρε), Ραούλ Γκαρσία

Λεβάντε (Λόπεζ): Καρντένας – Κλέρκ, Πόστιγκο, Ντουάρτε, Κόκε (54′ Σον) – Ραντόχα, Μελέρο (54′ Μάλσα) – Μοράλες, Μπάρντι (81′ Βέζο), Ντε Φρούτος (68′ Ροκίνα) – Ροζέρ (69′ Γκόμεζ)