FA Cup: Δύσκολα η Τσέλσι, διπλό πρόκρισης η Σαουθάμπτον

«Ίδρωσε», αλλά πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά η Τσέλσι, όπως και επίσης η Σαουθάμπτον

Σκούρα τα βρήκε η Τσέλσι απέναντι στην Μπάρνσλεϊ, ωστόσο τα κατάφερε και με σκο 1-0, επικράτησαν εκτός έδρας της ομάδας της Championship, για το κύπελλο Αγγλίας. Οι μπλε του Τούχελ στην επόμενη φάση θα αντιμετωοίσουν τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Οι αγώνες των προημιτελικών θα διεξαχθούν στις 20 και 21 Μαρτίου.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να παίξουν γρήγορα στην κόντρα και στο 45ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Μπρίτεν έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Αντεμπογέχο και κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος η Τσέλσι είχε την κατοχή, όμως πάλι έδειχναν να δυσκολεύεται. Στο 58′ ο Οντόι αστόχησε με σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ρούντιγκερ δεν κατάφερε να ευστοχήσει με το κεφάλι. Η λύση όμως ήρθε στο 64ο λεπτό, για τους Λονδρέζους. Ο Ρις Τζέιμς έκανε ωραία την κίνηση από τα δεξιά και γύρισμα στον Έιμπραχαμ, που από κοντά έκανε το πλασέ για το 0-1.

Η ομάδα του Λονδίνου είχε την κατοχή της μπάλας μετά το γκολ. Από την άλλη, η ομάδα της Championship έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 78ο λεπτό για να ισοφαρίσει. Ο Σόλμπαουερ βρήκε την μπάλα μετά από κακή απομάκρυνση του Κέπα σε εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Έιμπραχαμ έδιωξε πριν περάσει τη γραμμή προστατεύοντας τους μπλε.

Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν μέχρι το φινάλε να απειλήσουν γεμίζοντας την περιοχή του Κέπα, αλλά η άμυνα της Τσέλσι, όποτε χρειάστηκε αντέδρασε καλά κρατώντας το 0-1.

Μπάρνσλεϊ: Κόλινς, Σίμπικ (76′ Σόλμπαουερ), Χέλικ, Άντερσεν, Μπρίτεν (73′ Γουίλιαμς), Κέιν (73′ Πάλμερ), Μόβατ, Στάιλς, Αντεμπογέχο (59′ Ντάικ), Γούντροου, Τσάπλιν (59′ Φρίζερ)

Τσέλσι: Κέπα, Αλόνσο (46′ Τζέιμς), Κρίστενσεν (46′ Ρούντιγκερ), Ζουμά, Έμερσον, Καντέ, Γκίλμουρ, Πούλισικ (80′ Κόβατσιτς), Ζιγιές (69′ Αντζορίν), Χάντσον – Οντόι, Έιμπραχαμ

ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΦΩΛΙΑ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ ΟΙ ΑΓΙΟΙ

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας στο κύπελλο Αγγλίας, η Σαουθάμπτον επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Γουλβς και πήρε πρόκριση στα προημιτελικά του FA Cup. Οι Αγιοι θα βρεθούν αντιμέτωποι με την Μπόρνμουθ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 59ο λεπτό, όταν ο Μπέρτραντ βρήκε ωραία τον Ίνγκς. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων βρέθηκε απέναντι στον Ρούντι, τον οποίο κέρδισε με διπλή προσπάθεια. Αρχικά, ο βοηθός ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ, αλλά μετά από εξέταση στο VAR επικυρώθηκε.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 90ο λεπτό. Ο Ρούντι έκανε σοβαρό λάθος για την Γουλβς, ο Τέλα έγινε αποδέκτης της μπάλας και γύρισε στον Άρμστρονγκ, ο οποίος σούταρε με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, αφού πρώτα βρήκε στο δοκάρι.

Γουλβς: Ρούντι, Κίλμαν, Σάις, Ντεντόνκερ, Ότο (46′ Νούρι), Μουτίνιο, Νέβες, Χούβερ, Βιτίνια (69′ Νέτο), Σίλβα (64′ Χοσέ), Γκιμπς-Γουάιτ (63′ Τραορέ)

Σαουθάμπτον: Φόρστερ, Γουόκερ-Πίτερς, Μπέντναρεκ, Σαλισού, Μπέρτραντ, Άρμστρονγκ, Γουάρντ-Προς, Ρομέου, Τζενεπό (87′ Τέλα), Ρέντμοντ, Ινγκς (83′ Άνταμς)