Πήρε το ντέρμπι η Έβερτον απέναντι στην Τότεναμ, με το ζόρι η Λέστερ τη Μπράιτον

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας συνεχίζουν οι Έβερτον, Λέστερ, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Για την φάση των προημιτελικών του Κυπέλλου Αγγλίας, σε ένα φανταστικό ντέρμπι η Έβερτον λύγισε την Τότεναμ στη παράταση, η Λέστερ στην τελευταία φάση του αγώνα έκαμψε την αντίσταση της Μπράιτον και η Σέφιλντ με ένα πέναλτι ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπρίστολ Σίτι.

Έβερτον-Τότεναμ 5-4 (4-4)

Φοβερό ματς έγινε στο Γκούντισον Παρκ, με την Έβερτον να παίρνει τη νίκη στην παράταση με 5-4 της Τότεναμ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Απίθανη εμφάνιση έκανε ο Ισλανδός μέσος, Γκίλφι Σίγκουρντσον που έβαλε ένα γκολ και μοίρασε τρεις ασίστ.

Για τα “Ζαχαρωτά” σκόρερ ήταν οι Κάλβερτ-Λιούιν στο 36′, Ριτσάρλισον 38′, 68′, Σίγκουρντσον 43′ και Μπερνάρντ 97′. Από την ομάδα του Ζασέ Μουρίνιο σκόραραν οι Σάντσες 3′, 57′, Λαμέλα 45+3′ και Κέιν 83′.

Στην πρώτη φάση του αγώνα στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σον, ο Σάντσες έπιασε την κεφαλιά και σκόραρε για το 0-1 της Τότεναμ.

Η Έβερτον απείλησε στο παιχνίδι πρώτη φορά στο 19′, όταν ο Κάλβερτ-Λιούιν σούταρε από καλό σημείο, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.

Αρκετά λεπτά αργότερα, στο 26′ ο Σον έγινε αποδέκτης στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε εντυπωσιακά ο Όλσεν.

Δέκα λεπτά μετά, στο 36′ ο Κάλβερτ-Λιούιν πήρε μια καλή πάσα σε καλό σημείο και σκόραρε για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο 36ο λεπτό ο Ριτσάρλισον εξαπέλυσε ένα κεραυνό από μέση απόσταση, λίγο έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Απίστευτο, στο 43′ η Έβερτον έβαλε και τρίτο γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σίγκουρντσον.

Ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, στο 45+4′, ο Λαμέλα με ένα ωραίο τελείωμα από καλή θέση μείωσε σε 3-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 57′, ο Αλντερβάιρελντ έκανε τη κεφαλιά και έπειτα από απόκρουση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, ο Σάντσες πήρε το ριμπάουντ και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έφερε το ματς στο ίσια, 3-3.

Στο 69ο ο Σίγκουρντσον έστρωσε στον Ριτσάρλισον που με σουτ μέσα από την περιοχή έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του, 4-3.

Στο 83ο λεπτό του ματς, μετά από σέντρα του Σον ο Κέιν με κεφαλιά σκόραρε για το 4-4. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Στην παράταση στο 97′, ο Σίγκουρντσον έκανε μια σέντρα, ο Μπερνάρντ κοντρόλαρε και εκτέλεσε από καλή θέση για το 5-4.

Στο 108′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Σίγκουρντσον, ο Κιν έκανε την κεφαλιά, όμως η προσπάθειά του δεν βρήκε στόχο. Τίποτα άλλο δεν έγινε στη συνέχεια με το 5-4 να είναι το τελικό αποτέλεσμα αυτού του καταπληκτικού παιχνιδιού.

Κίτρινες: 47′ Σίγκουρντσον, 88′ Ντέλε Άλι, 90+2′ Ριτσάρλισον, 90+3′ Κέιν, 90+3′ Ντιν, 100′ Γουίνγκς)

Έβερτον (Αντσελότι): Όλσεν, Ντιν (107′ Χολγκέιτ), Μίνα, Γκόντφρεϊ, Κιν, Ντέιβις, Ντουκουρέ, Ριτσάρλισον, Σίγκουρντσον, Ιβόμπι (70′ Μπερνάρντ), Κάλβερτ-Λιούιν (55′ Κόουλμαν).

Τότεναμ (Μουρίνιο): Γιορίς, Ντόχερτι (99′ Σισοκό), Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Χόιμπιεργκ, Εντομπέλε (91′ Γουίνγκς), Λούκας Μόουρα (77′ Ντέλε Άλι), Λαμέλα (98′ Κάρλος Βινίσιους), Μπέργκβαϊν (53′ Κέιν), Σον.

Λέστερ- Μπράιτον 1-0

Η Λέστερ αν και τα βρήκε δύσκολα, κατάφερε με γκολ του Ιχενάτσο, την χρυσή αλλαγή του Ρότζερς, στο 95ο λεπτό του παιχνιδιού και νίκησε τη Μπράιτον, με 1-0, παίρνοντας την πρόκριση για την συνέχεια του Κυπέλλου.

Κίτρινες: 44′ Πέρεζ, 52′ Τίλεμανς, 90+1′ Μπισούμα

Λέστερ (Ρότζερς): Γουάρντ, Περέιρα, Τζάστιν (75′ Φουκς), Σογιουντσού, Άμαρτεϊ, Τίλεμανς, Πέρεζ (62′ Μάντισον), Εντιντί (62′ Τσουντούρι), Τόμας, Ντάλεϊ-Κάμπελ, Ουντέρ, Βάρντι (62′ Ιχενάτσο).

Μπράιτον (Πότερ): Γουάλτον, Μπερν, Ντανκ, Γουάιτ (71′ Βέλτμαν), Καρμπόουνικ, Λαλάνα (80′ Μπισούμα), Γκρος, Αλζάτε (79′ Μακ Άλιστερ), Τάου, Μόντερ, Ζεκίρι.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ- Μπρίστολ Σίτι 1-0

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ επικράτησε δύσκολα της Μπρίστολ Σίτι με σκορ 1-0. Χάρις την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαρπ στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης κέρδισαν οι γηπεδούχοι, με το χέρι του Μάουσον, ο οποίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 έως το τελικό σφύριγμα.