Κύπελλο Ιταλίας: Ο Έρικσεν έστειλε την Ίντερ στα ημιτελικά

Η Ίντερ με απευθείας φάουλ του Έρικσεν στις καθυστερήσεις πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας

Ίντερ και Μίλαν τέθηκαν αντιμέτωπες στο “Τζουσέπε Μεάτσα” για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, με τους «νερατζούρι» να παίρνουν την πρόκριση στα ημιτελικά με ανατροπή στις καθυστερήσεις, έπειτα από φάουλ του Κρίστιαν Έρικσεν (1-2).

Η Μίλαν άνοιξε πρώτη το σκορ στο 21’ με τον Ιμπραΐμοβιτς, όταν ο Σουηδός με ωραίο διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Χαντάνοβιτς. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν με υπομονή να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή.

Στην επανάληψη, η Ίντερ ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα, όμως ο Ταταρουσάνου ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ τα σουτ των Χακίμι και Σάντσες. Στο 58’ λεπτό η Μίλαν έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ιμπραΐμοβιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αυτό ήταν το σημείο που άλλαξε τον αγώνα, καθώς οι «νερατζούρι» κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και στο 70’ ο Νικολό Μπαρέλα κέρδισε πέναλτι από τον Τομόρι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ρομέλου Λουκάκου.

Οι «ροσονέρι» οπισθοχώρησαν, η Ίντερ κέρδισε μέτρα, απειλούσε την εστία του Ταταρουσάνου χωρίς να μπορεί όμως να βρει το γκολ πρόκρισης. Αυτό τελικά, το έδωσε ο Κρίστιαν Έρικσεν στο 90+7’ όταν με μια αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ, άφησε «άγαλμα» τον αντίπαλο τερματοφύλακα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι και την Ίντερ να γίνεται η πρώτη ομάδα που παίρνει το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Στην επόμενη φάση, οι «νερατζούρι» θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού ΣΠΑΛ – Γιουβέντους.

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Κολάροφ (90+2’ Γιάνγκ), Σκρίνιαρ, Ντε Φράι,  Πέρισιτς (67’ Λαουτάρο),  Μπαρέλα,  Μπρόζοβιτς (88’ Έρικσεν), Βιντάλ, Νταρμιάν (46’ Χακίμι), Λουκάκου, Σάντσετς

Μίλαν (Πιόλι): Ταταρουσάνου,  Νταλό,  Ρομανιόλι,  Κιέρ (20’ Τομόρι),  Ερνταντέζ,  Κεσί, Μεϊτέ,  Σελεμέκερς (84’ Κρούνιτς),  Ντίαζ (60’ Ρέμπιτς), Λεάο (84’ Καστιγιέχο), Ιμπραΐμοβιτς