«Πεντάσφαιρη» Σίτι καταπάτησε την Γουέστ Μπρομ, άνετα η Άρσεναλ

Εύκολες νίκες για Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ, με τους “Πολίτες” να ανεβαίνουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα

Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ έκαναν την υπόθεση νίκη να μοιάζει… παιχνιδάκι κόντρα στη Γουέστ Μπρομ και στη Σαουθάμπτον, αντίστοιχα. Η Σίτι πέτυχε πέντε γκολ και πάτησε κορυφή, ενώ η Άρσεναλ με ανατροπή γύρισε το παιχνίδι, κλέβοντας το τρίποντο.

Πάτησε κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι που σκόρπισε τη Γουέστ Μπρομ με 0-5 στην εκτός έδρας αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής της Premier League. Οι “Πολίτες” πλέον έφτασαν τους 41 βαθμούς και φιγουράρουν πλέον πρώτοι στο +1 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Μάντσεστερ Σίτι να διασύρει την Γουέστ Μπρομ με 0-4, ενώ είχε πετύχει τρία γκολ στο πρώτο μισάωρο. Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Γκουντογκάν μόλις στο 6ο λεπτό, ενώ ο Κονσέλο σημείωσε το 0-2. Γκουντογκάν και Μαχρέζ (45’+2’) διαμόρφωσαν το 0-4 με τον πρώτο να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Ο διασυρμός των γηπεδούχων συνεχίστηκε με τον Στέρλινγκ να προσθέτει και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ για το 0-5.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα η Άρσεναλ ανέτρεψε το σκορ εις βάρος της και τελικά επικράτησε 1-3 της Σαουθάμπτον. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τους γηπεδούχους, χάρη στο γκολ του Άρμστρονγκ στο 3’ κατάφερε και το γύρισε.

Πέπε και Σάκα έφεραν… τούμπα το παιχνίδι και οδήγησαν την Άρσεναλ στα αποδυτήρια με σκορ υπέρ της.  Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 72’ ο Λακαζετ, κλειδώνοντας το τρίποντο για την ομάδα του που έφτασε τους 30 β..