Κυπελλούχος Ισπανίας η Βαλένθια

Νικήτρια στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας αναδείχθηκε η Βαλένθια με 2-1 στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν».

Οι «νυχτερίδες» καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Γκαμεϊρό και Ροντρίγκο και πανηγύρισαν έτσι τον τίτλο του Κυπελλούχου.

Οι δυο ομάδες αναγκάστηκαν να διακόψουν δυο φορές το ματς, στο 30’ και στο 75’ έτσι ώστε να δροσιστούν, γιατί οι θερμοκρασίες στη Σεβίλλη ήταν πολύ υψηλές.

Ο αγώνας

Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης η Βαλένθια έχασε καλή ευκαιρία να περάσει μπροστά όταν ο Ροντρίγκο πέρασε τον Σίλεσεν πλάσαρε, αλλά έδιωξε ο Πικέ.

Στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γκαμεϊρό, μετά από πάσα του Γκαγιά, με δυνατό σουτ, άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Δώδεκα λεπτά ο Σολέρ έβγαλε την ασίστ στον Ροντρίγκο και αυτός με με κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-0 για τη Βαλένθια στη Σεβίλλη.

Ο Μέσι σούταρε στο 45’ αλλά έδιωξε ο Ντομένεκ. Στο 56’ ο Αργεντινός άσος λίγο έλειψε να βάλει ένα πολύ όμορφο γκολ, αλλά η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι.

Στο 73’ ο Μέσι με πλασέ σκόραρε και μείωσε σε 1-2 για τη Μπαρτσελόνα, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα, με τη Βαλένθια να πανηγυρίζει την κατάκτηση του Κυπέλλου Ισπανίας.

Κίτρινες: Γκαγιά, Μπουσκέτς, Κοντογκμπιά, Βιντάλ

Μπαρτσελόνα: Σίλεσεν, Σεμέδο (46’ Μάλκομ), Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ρομπέρτο, Ράκιτιτς (77’ Αλένα), Αρτούρ (46’ Βιντάλ), Καουτίνιο, Μέσι

Βαλένθια: Ντομένεκ, Βας, Γκαράι, Παουλίστα, Γκαγιά, Σολέρ, Παρέχο (65’ Κοντογκμπιά), Κοκλέν, Γκουέδες, Ροντρίγκο (88’ Ντιακαμπί), Γκαμεϊρό (72’ Πιτσίνι)