Κυπελλούχος Γαλλίας η Παρί Σεν Ζερμέν

Το πάρτυ στη Γαλλία συνεχίζεται για την Παρί Σεν Ζερμέν που πήρε το κύπελλο για 13η φορά στην ιστορία της.

Στο Σταντ Ντε Φρανς πραγματοποιήθηκε ο τελικός του Κυπέλλου Γαλλίας η Παρί Σεν Ζερμέν κατέκτησε το 13ο κύπελλο στην ιστορία καθώς επικράτησε με 1-0 κόντρα στην Σεντ Ετιέν.

Η έλλειψη ρυθμού ήταν εμφανής καθώς το πρωτάθλημα Γαλλίας δεν επανεκκίνησε ύστερα από την διακοπή λόγω κορωνοϊού.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήταν το γκολ του Νεϊμάρ στο 14ο λεπτό. Ο Εμπαπέ ξεπέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, σούταρε ο Μουλέν του είπε “όχι” και ερχόμενος Εμπαπέ πήρε το ριμπάουντ έβαλε μπροστά στο σκορ τους Παριζιάνους.

Στο 25′ η Παρί με τον Άνχελ Ντι Μαρία έφτασε εκ νέου κοντά στο γκολ αλλά ο Μουλέν προέβει σε εξαιρετική επέμβαση.

Στο 31′ η Σεντ Ετιέν έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας ενός τραγικού τάκλιν που έκανε ο Περάν στον Κίλιαν Εμπαπέ και δέχτηκε την κόκκινη κάρτα ύστερα από την χρήση του VAR.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Νεϊμάρ εκτέλεσε φάουλ αλλά ο Κίπερ της Σεντ Ετιέν έχοντας πάρει καλή θέση έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Στο 47′ ο Καζρί ύστερα από λάθος του Νάβας αστόχησε σε μία πολύ καλή ευκαιρία να σκοράρει.

Μέσα σε τρία λεπτά μεταξύ 58-60 η Παρί και η Σεντ Ετιέν δημιούργησαν τρεις φάσεις αρχικά με το σουτ του Ντι Μαρία που έφυγε λίγο έξω από το δοκάρι και μετά ο Παρέδες σούταρε αλλά ο Μουλέν έδιωξε με τις γροθιές. Αμέσως μετά ο Ντεμπισί σέντραρε προς τον Μπουάνγκα αλλά το γυριστό του δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Στο 73′ ο Σαράμπια βρέθηκε απέναντι από την εστία του Μουλέν αλλά νικήθηκε από τον Γάλλο τερματοφύλακα.

Οι συνθέσεις:

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Μπάκερ, Μαρκίνιος, Σίλβα, Κέρερ (Νταγκμπά 20′), Νεϊμάρ, Γκέγιε, Παρέδες (Βεράτι 75′), Ντι Μαρία, Εμπαπέ (Σαράμπια 33′), Ικάρντι

Σεντ Ετιέν: Μουλέν, Ντεμπισί (Κράσο 83′), Περάν, Φοφανά, Κολοτζιέτζακ, Μ’Βίλα, Καμαρά (Νεϊρού 46′), Μακόν (Μακούντι 34′), Μπόντεμπούζ (Νορντέν 75′), Μπουάνγκα, Αμουμά(Καζρί 46′)