“Κόλλησαν” στην ισοπαλία Μίλαν και Αταλάντα

Βαθμός “χρυσάφι” για Μίλαν και Αταλάντα, καθώς διατηρήθηκαν από τους διώκτες τους.

Για την 36η αγωνιστική της Serie A, Μίλαν και Αταλάντα έμειναν στο 1-1 στο Σαν Σίρο, σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ένα αποτέλεσμα που χαροποίησε και τους δύο, καθώς οι “Ροσονέρι” παρέμειναν στην 6η θέση με 60 βαθμούς, 4 παραπάνω από την 7η Νάπολι, αλλά έναν πίσω από την Ρόμα. Από την άλλη, οι “Μπεργκαμάσκι” διατηρήθηκαν στην 2η θέση με 75 βαθμούς, 2 παραπάνω από την 3η Ίντερ και 5 πίσω από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, δημιούργησαν περισσότερες φάσεις, αλλά δέχτηκαν γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα και νωρίς (14′) από τον Τσαλχάνογλου. Παρ’ ότι ο Μαλινόβσκι έχασε πέναλτι στο 26′, ο Ζαπάτα βρήκε την ισοφάριση στο 34′ και έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με το 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ κατώτερο, ποιοτικά, καθώς υπήρξαν ελάχιστες φάσεις ενώ μόλις ένα σουτ των δύο ομάδων κατέληξε εντός εστίας, αλλά ο Γκολίνι είπε όχι στον Μποναβεντούρα στο 74′. Και οι δύο έδειξαν να βολεύονται με το ισόπαλο σκορ, αφού ούτε ο Πιόλι, ούτε ο Γκασπερίνι πήραν ρίσκα.

Κίτρινες: Μπίλια (25′), Τολόι (38′)

Μίλαν (Πιόλι): Ντοναρούμα, Λαξάλτ, Γκάμπια, Κγιάερ, Καλάμπρια, Μπίλια (61′ Κρούνιτς), Κέσιε, Ρέμπιτς (60′ Λεάο), Τσαλχάνογλου (61′ Μποναβεντούρα), Σαελεμάεκερς (69′ Καστιγιέχο), Ιμπραΐμοβιτς

Αταλάντα (Γκασπερίνι): Γκολίνι, Νντζιμσίτι, Καλνταρά, Τολόι (46′ Σουτάλο), Γκόσενς (69′ Καστάνιε), Φρόιλερ (69′ Πάσαλιτς), Ντε Ρουν, Χάτεμποερ, Γκόμεζ (90′ Κόλεϊ), Μαλινόβσκι (57′ Μούριελ), Ζαπάτα