Κυπελλούχος Γερμανίας η Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ κατέκτησε το κύπελλο Γερμανίας κόντρα στη Λειψία, έχοντας πάρει ισχυρό προβάδισμα από το πρώτο μέρος.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ νίκησε εύκολα στον τελικό του κυπέλλου Γερμανίας τη Λειψία με 1-4 και έφτασε την Σάλκε στην τρίτη θέση με 5 κατακτήσεις.

Η Μπορούσια άνοιξε νωρίς το σκορ με τον Τζέιντον Σάντσο. Στο 5′, ο νεαρός Άγγλος πήρε την πάσα από τον Νταχούντ και με εκπληκτικό πλασέ έδωσε το προβάδισμα στους Βεστφαλούς.

Η Ντόρτμουντ έκανε δύο τα τέρμα της στο 28ο λεπτό με σκορ αυτή την φορά τον Χάαλαντ. Ο υψηλόσωμος φορ της Μπορούσια, πήρε την μπάλα από τον Ρόις και με εξαιρετικό τελείωμα νίκησε τον Γκουλάσι.

Οι Βεστφαλοί ήταν τρομακτικοί και σκόραραν εκ νέου πριν την λήξη του ημιχρόνου με το δεύτερο τέρμα του Σάντσο. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρόις έκανε την προσπάθεια και πάσαρε στον Σάντσο που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το μόνο που κατάφερε η Λειψία ήταν να μειώσει το σκορ με τον Ντάνι Όλμο στο 72ο λεπτό. Ο Ισπανός άσος βρέθηκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-3.

Το τελικό σκορ υπέγραψε ο Έρλινγκ Χάαλαντ στο 88′ με τελείωμα εντός περιοχής που δεν άφησε περιθώρια στον Γκουλάσι.

Σκόρερ: Όλμο 72′ – Σάντσο 5′,45+1′, Χάαλαντ 28′, 88′

Κίτρινες: Ουπαμεκάνο 45+1′, Όλμο 81′ – Τσαν 15′, Μπέλιγκχαμ 25′, Νταχούντ 50′, Σάντσο 81′, Χούμελς 90′

Λειψία: Γκουλάσι, Κλόστερμαν, Ουπαμεκάνο, Μουκιέλε(Λάιμερ 62′), Καμπλ(Φόρσμπεργκ 62), Χάλστενμπεργκ, Όλμο, Σόρλοθ(Πόουλσεν 46′), Σάμπιτσερ, Γουάν(Ενκουκού 46′), Χαϊντάρα(Χέντριξ 70′)

Ντόρτμουντ: Μπούρκι, Ακανζί, Χούμελς, Πίστσεκ, Γκερέιρο, Μπέλιγκχαμ(Αζάρ 46′), Τσαν, Νταχούντ(Ντέλανεϊ 74′), Ρόις(Μπραντ 92′), Σάντσο(Μενιέ 89′), Χάαλαντ(Ρέινα 91′)