Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ- Λίβερπουλ: Διπλό στο “Θέατρο των Ονείρων” και φουλ για Champions League οι Reds

Η Λίβερπουλ έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το Old Trafford και κράτησε «ζωντανές» τις ελπίδες της για την 4άδα και την έξοδο στο Champions League.

Η Λίβερπουλ με πρωταγωνιστή τον Ρομπέρτο Φιρμίνο που σκόραρε δύο φορές επιβλήθηκε της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-4 μέσα στο “Ολντ Τράφορντ” για το εξ αναβολής ντέρμπι της Premier League και μπήκε ξανά στο κόλπο της 4άδας και της εξόδου στο Champions League.

Ο Νατ Φίλιπς στάθηκε άτυχος πολύ νωρίς στο ματς. Ο Αγγλος στόπερ προσπάθησε να διώξει σουτ του Μπρούνο Φερνάντες με το εξωτερικό, αλλά τελικά έστειλε την μπάλα στην εστία του για το 1-0.

Η Λίβερπουλ πίεζε για το γκολ και έφτασε κοντά όταν κέρδισε πέναλτι, όμως η παρέμβαση του VAR σωστά οδήγησε σε αλλαγή απόφασης του διαιτητή. Το γκολ της ισοφάρισης ωστόσο ήρθε στο 34′, με πρωταγωνιστή ξανά τον Φίλιπς, που σούταρε έπειτα από κόρνερ, για να πάρει την μπάλα ο Ζότα και με τακουνάκι να κάνει το 1-1.

Η κυριαρχία της Λίβερπουλ επιβραβεύτηκε και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, καθώς ο Φιρμίνο με κοντινή κεφαλιά έκανε την ανατροπή, βάζοντας σε θέση οδηγού του reds.

Με το… καλησπέρα στην επανάληψη ο Βραζιλιάνος διπλασίασε τα τέρματά του, καθώς έπειτα από λάθος του Φρεντ και πολύ κακή αντίδραση του Χέντερσον, από κοντά έκανε το 1-3.

Η  Λίβερπουλ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και με πίεση παντού και έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο. Η Γιουνάιτεντ στο 69′ μετά από τρομερή αντεπίθεση ο Ράσφορντ μείωσε με πολύ ωραίο πλασέ σε 2-3, ενώ δύο λεπτά μετά ο Φίλιπς έσωσε την Λίβερπουλ, καθώς πάνω στη γραμμή έδιωξε το σουτ του Γκρίνγουντ.

Μετά τη μείωση η Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι και γνώρισε εν τέλει την ήττα με 2-4 χάρη σε τέρμα του Σαλάχ στο 90ο λεπτό.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Χέντερσον, Γουαν Μπισάκα, Μπαγί, Λίντελεφ, Σο, Μακτόμινεϊ, Φρεντ (63′ Γκρίνγουντ), Ράσφορντ, Φερνάντες, Πογκμπά, Καβάνι

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Φίλιπς, Γουίλιαμς, Ρόμπερτσον, Τιάγκο, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ (74′ Τζόουνς), Σαλάχ, Φιρμίνο, Ζότα (74′ Μανέ)