Κυπελλούχος Πορτογαλίας η Μπράγκα

Με ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο η Μπράγκα στέφτηκε Κυπελλούχος Πορτογαλίας ύστερα από το 2016, νικώντας στον τελικό τη Μπενφίκα

Για 3η φορά στην ιστορία της η Μπράγκα κατέκτησε το Taca de Portugal, καθώς ξεπέρασε με 2-0 το εμπόδιο της Μπενφίκα, στον τελικό που έγινε στο στάδιο Κοϊμπρα.

Το παιχνίδι ήταν νωθρό και χωρίς ιδιαίτερο θέαμα με το το 17ο λεπτό που αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας της Μπενφίκα, Λέιτε και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Στο τέρμα έκατσε ο Βλαχοδήμος που πέρασε ως αλλαγή στη θέση του Πίτσι.

Η Μπράγκα πήρε τα ηνία και απείλησε με το σουτ του Γκαλένο που έδιωξε ο Βλαχοδήμος στο 28ο λεπτό.

Η Μπράγκα πήρε κεφάλι στο σκορ με τον πρώην επιθετικό της Τσέλσι Λούκας Πιαζόν. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός βρέθηκε ολομόναχος και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό 2-0 που κλείδωσε τον τίτλο πέτυχε ο Χόρτα. Ο μέσος της Μπενφίκα στο 85ο λεπτό δέχτηκε την πάσα από τον Εσγκάϊο και με ωραίο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Σκόρερ: Πιαζόν 45+3′, Χόρτα 85′

Κίτρινες: Εσγκάϊο 35′, Αλ Μουσράτι 67′, Νοβάις 82′ – Σίλβα 85′, Ταβάρες 88′, Οταμέντι 89′, Γκριμάλντο 94′

Κόκκινες: Πιαζόν 94′ – Λέιτε 17′, Τααράμπ 93′

Μπράγκα: Ματέους, Ραούλ Σίλβα, Σεκέιρα, Εσγάιο, Τόρμενα, Κάστρο (71’ Νοβάις), Αλ Μουσράτι (76’ Αντρέ Όρτα), Πιάζόν, Ρικάρντο Όρτα, Γκαλένο, Αμπέλ Ρουίθ (87’ Σποράρ)

Μπενφίκα: Λέιτε, Φερτόνχεν, Οταμέντι, Κριμάλδο, Μοράτο (81’ Τσικίνιο), Πίτσι (21’ Βλαχοδήμος), Τααράμπ, Βάιγκλ, Γκονσάλβες (57’ Ταβάρες), Έβερτον (57’ Νούνιεθ), Σεφέροβιτς (57’ Ράφα Σίλβα)