Κυπελλούχος Ολλανδίας ο Άγιαξ

Ο Άγιαξ με τέρμα του Νέρες στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, κατέκτησε το κύπελλο Ολλανδίας κόντρα στη Φίτεσε.

Ο Άγιαξ κατέκτησε το κύπελλο Ολλανδίας με 2-1 κόντρα στην Φίτεσε και έγινε ο νέος κυπελλούχος Ολλανδίας με σκόρερ τον Νέρες στο 92′.

Ο «Αίαντας» πανηγύρισε για 20η φορά στην ιστορία του το κύπελλο KNVB, ενώ οι ηττημένοι πήγαιναν μόλις για τη δεύτερο κύπελλο τους.

Η ομάδα του Τεν Χαγκ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Γκράβενμπερχ στο 23′ λεπτό με δυνατό σουτ. Στο 30′ η Φίτεσε έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Οπέντα μετά την πάσα του Μπρόχα.

Στο 86ο λεπτό άλλαξαν οι ισορροπίες, καθώς η Φίτεσε έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολή του Ράσμουσεν.

Το τελικό 2-1 έγραψε στο 92ο λεπτό, ο Νέρες με προβολή μετά την κεφαλιά πάσα του Χάλερ και έδωσε τον τίτλο στον Άγιαξ.

Σκόρερ: Γκράβενμπερχ 23′, Νέρες 92′ – Οπέντα 30′