ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός: Νίκησε και έβαλε “φωτιά” για Ευρώπη ο “Δικέφαλος”

Νικητής ο ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού στο ντέρμπι.

Τη νίκη με 2-0 πήρε ο ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού στην Τούμπα για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 1.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα του ήδη πρωταθλητή Ολυμπιακού, με τον “Δικέφαλο του βορρά” να βάζει “φωτιά” στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Συγκεκριμένα, ο Ολυμπιακός παρέμεινε στους 76, ο ΠΑΟΚ ισοβαθμεί με την ΑΕΚ στην 3η θέση με 54, ενώ ο Άρης είναι 2ος με 57 και ο Παναθηναϊκός 5ος με 49.

Σκόρερ των Θεσσαλονικέων ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς στο 49’ και στο 63′.

Το ματς

Με το γνωστό των τελευταίων αγώνων 3-4-3, παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Σα ήταν κάτω από τα δοκάρια, Αβραάμ, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας στην άμυνα, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ ακραίοι, Εμβιλά, Μπουχαλάκης στον άξονα, Μπρούμα, Μασούρας μεσοεπιθετικά και ο Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Με πολύ καλό ρυθμό το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με φάσεις εκατέρωθεν, αλλά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς γκολ.

Ο ΠΑΟΚ όμως μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος. Έφτασε νωρίς στο γκολ, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που παρόλο που προσπαθούσε, δεν μπορούσε να απειλήσει με αξιώσεις. Κάτι που στο 69′ έφερε το τελικό 2-0.

Στο 6’ ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του φάση, με τον Μασούρα να σεντράρει, αλλά τον Ανδρούτσο να μην πιάνει καλή κεφαλιά. Ενώ στο 10’ ο Μπρούμα έκανε ένα άστοχο σουτ.

Δευτερόλεπτα μετά, ο Ρέαμπτσιουκ έκανε σέντρα από αριστερά, ο Ελ Αραμπί έπιασε κεφαλιά που μάζεψε ο Πασχαλάκης.

Στο 16’ ο Ελ Καντουρί έδωσε στον Αουγκούστο, έπιασε σουτ στην κίνηση που έφυγε λίγο άουτ.

Στο 20’ ο Σβαμπ έκανε λάθος μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Μπρούμα βρήκε χώρο, σούταρε αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι πριν καταλήξει εκτός.

Νέα ευκαιρία του Ολυμπιακού, στο 29’ με τον Πασχαλάκη α αποκρούει την κεφαλιά του Μασούρα μετά από τη σέντρα του Ανδρούτσου.

Στο 32’ ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε φάουλ, με τον Σα να μπλοκάρει σε δύο χρόνους. Ενώ ένα λεπτό μετά, ο Σβιντέρσκι έστρωσε στον Ζίβκοβιτς, με τον Σα εκτός ισορροπίας να του λέει «όχι».

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, στο 49’, ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Ο Ροντρίγκο έκανε γύρισμα από δεξιά, ο Αβραάμ δεν έδιωξε καλά, η μπάλα στρώθηκε στον Ζίβκοβιτς που έπιασε σουτ στην κίνηση και την έστειλε στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Σα, για το 1-0.

Στο 56’ ο Εμβιλά σούταρε από μακριά, με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

Εκεί, παρενέβη ο Πέδρο Μαρτίνς, περνώντας τους Καμαρά και Φορτούνη, αντί των Αβραάμ και Μπρούμα, αφήνοντας το σύστημα σε 3-4-3, με τον Εμβιλά να περνά στόπερ.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 63’ σε δεύτερο γκολ. Ο Ελ καντουρί έβγαλε κάθετη στον Ζίβκοβιτς, αυτός έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε και τον Σα και πλάσαρε για το 2-0.

Το σύστημα μετά άλλαξε σε 4-2-3-1, με τον Χολέμπας αριστερό μπακ, Μπουχαλάκη-Καμαρά στον άξονα, Φορτούνη-Μασούρα εξτρέμ και τον Βαλμπουενά δεκάρι.

Στο 78’ ο Βαλμπουενά έδωσε για τον Μασούρα, που εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες, πέρασε και τον Πασχαλάκη, αλλά ο Ίνγκασον έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 81’ ο Σα είπε «όχι» σε σουτ του Τζόλη.

Και στην τελευταία φάση του, στο 90’+2′, ο Τζόλης βρέθηκε φάτσα με τον Σα, αλλά ήταν άστοχος.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (83’ Βαρέλα), Ροντρίγο, Μπάμπα, Σβαμπ (83’ Τσιγγάρας), Ντόουγκλας, Ζίβκοβιτς (71’ Τζόλης), Ελ Καντουρί (66’ Ουάρντα), Σφιντέρσκι (71’ Κρμέντσικ)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Χολέμπας, Παπασταθόπουλος (60’ Καμαρά), Παπαδόπουλος, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ (71’ Βαλμπουενά), Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Μπρούμα (60’ Φορτούνης), Μασούρας (79’ Κάιπερς), Ελ Αραμπί