Κυρία στο Αρτέμιο Φράνκι

Για την 14η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η δυναμική Φιορεντίνα ηττήθηκε με 0-3 από την Γιουβέντους στο Αρτέμιο Φράνκι, η ομάδα του Αλέγκρι ανέβασε την απόσταση στους 12 βαθμούς από την δεύτερη Νάπολη. Ενώ η Φιορεντίνα παρέμεινε για 7ο παιχνίδι χωρίς νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γιουβέντους είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά η Φιορεντίνα απείλησε πρώτη στο 2΄με τον Μπενάσι και τον Μιλιίνκοβιτς στο 14΄. Στην συνέχεια οι «Βιόλα» στο 21΄ έφτασαν  εκ νέου κοντά στα καρέ του Σέζνι με τον Φερνάντες να άστοχη, έπειτα από το λάθος γύρισμα το Κιελίνι. Οι «μπιανκονέρι» στο 31΄άνοιξαν το σκορ με το πλασέ του Μπεντακούρ. Μετά από το γκολ η ομάδα του Πιόλι έβγαλε αντίδραση αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή ότι δεν θα καταθέσουν τα όπλα απειλώντας στο 47΄με τον Μπενάσι, ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Βερετού πέρασε άουτ. Στο 55΄ ο Γκουρδάδο προσπάθησε να απειλήσει τον Λαφόν όμως ήταν άστοχος.

Από το 55΄και μετά η Φιορεντίνα έδειξε ότι ήθελε να πετύχει το γκολ με δράστες τους Κιέζα και Βερετού. Όμως γκολ πέτυχε η Γιούβε με τον Κιελίνι στο 69΄. Στην συνέχεια οι Βιόλα προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, αλλά το πέναλτι του Γκέρσον, έδωσε την ευκαιρία στον Ρονάλντο από την άσπρη βούλα να σημειώσει το τελικό 0-3.