Κατώτερος των περιστάσεων

Ο Ατρόμητος ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Απόλλων Σμύρνης στη Ριζούπολη, για την 12η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Ο Απόλλων Σμύρνης προηγήθηκε με το γκολ του Τριάδη, ισοφαρίζοντας για τον Ατρόμητο ο Κωτσόπουλος.

Δεύτερος βαθμός στο πρωτάθλημα για τους γηπεδούχους και θετικό το ντεμπούτο του Μπάμπη Τεννέ στον πάγκο της ομάδας.

Από την άλλη, οι Περιστεριώτες δεν ήταν σε καλή μέρα και δεν κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» αφήνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς στο Γ. «Καμάρας».

Ισορροπημένος ο ρυθμός του αγώνα από το ξεκίνημα, με τον Απόλλωνα όμως να έχει την κατοχή και να προσπαθεί να απειλήσει την εστία του Μέγερι.

Στο 26’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με αρκετή δόση τύχης. Ο Τριάδης σούταρε έξω από την περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει στον Χατζηισαϊα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Ατρομήτου, κάνοντας το 1-0.

Με το γκολ.. ξύπνησε ο Ατρόμητος και απείλησε στο 35ο λεπτό. Ο Μπρούνο πλάσαρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Χουάντερσον απέκρουσε μεν, όχι σταθερά δε και στη συνέχεια ο Λούκιτς έδιωξε την μπάλα, πριν κάνει την προβολή ο Κωτσόπουλος.

Η απάντηση των Περιστεριωτών ήρθε στο 39’. Ο Μπρούνο επιχείρησε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει το δεξί δοκάρι του Χουάντερσον και στη συνέχεια στο πόδι του Κωτσόπουλου και έπειτα στα δίχτυα, για το 1-1.

Στο β’ μέρος ο Απόλλωνας έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μπεντινέλι, ο οποίος δημιούργησε πολλά προβλήματα στους φιλοξενούμενους, απείλησε στο 55’. Ο Μπεντινέλι με όμορφη ενέργεια, πάσαρε στον Ακόστα, που με διαγώνιο σουτ από τα δεξιά, έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι του Μέγερι.

Στο 59’ νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Μπεντινέλι να σουτάρει έξω από την περιοχή, σημαδεύοντας την αριστερή γωνία του Μέγερι, ο οποίος απέκρουσε δύσκολα.

Ο Ατρόμητος όπως στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο μέρος δεν παρουσιάστηκε καλός. Στο τελευταίο 20λεπτο πίεσαν οι Περιστεριώτες, όμως δεν κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα του Απόλλωνα.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε το 1-1, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες:  Γκίνο, Ελ Χέλβε, Οριουέλα, Κοντοές- Μάντσον, Μούγιακιτς, Μπρούνο, Σάκιτς

Απόλλων Σμύρνης: Χουάντερσον, Κοντοές, Λούκιτς, Τζανετόπουλος (54’ Ναδάλες), Οριουέλα, Κονέ, Γκίνο, Ακόστα, Μπεντινέλι (89’ Βαφέας), Τριάδης (72’ Ντεφεντερίκο), Ελ-Χέλβε

Ατρόμητος: Μέγερι, Κιβρακίδης (46’ Μανούσος), Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Σάκιτς, Μπρούνο, Μάντσον (73’ Βασιλακάκης), Ούμπιδες, Γιαννούλης, Κωτσόπουλος (63’ Μούγιακιτς), Κουλούρης