La Liga: Άφησε βαθμούς στη Γρανάδα η Μπαρτσελόνα

Πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας η Μπαρτσελόνα στην έδρα της Γρανάδα

Η Μπαρτσελόνα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Γρανάδα στο «Λος Καρμένες», για την 9η αγωνιστική της La Liga.

Αυτό το αποτέλεσμα αφήνει την ομάδα του Τσάβι στην 3η θέση της βαθμολογίας, στο -3 από την πρωτοπόρο Ρεάλ, και στο -1 από τη δεύτερη Χιρόνα.

Ο Μπράιαν Σαραγόσα άνοιξε το σκορ μόλις 17 δευτερόλεπτα(!) από την έναρξη του αγώνα με ωραίο διαγώνιο σουτ(1-0), ενώ στο 29΄ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με εξαιρετική προσωπική προσπάθεια, κάνοντας το 2-0.

Οι «μπλαουγκράνα» μείωσαν σε 2-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Γιαμάλ, ο οποίος σε ηλικία 16 ετών και 87 ημερών έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία της La Liga.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες και τελικά το κατάφεραν στο 85′ με τον Σέρχι Ρομπέρτο (2-2).

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 88΄ πάλι με τον Σαραγόσα και η Μπάρτσα σκόραρε στο 90+3′ με τον Ζοάο Φέλιξ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, καθώς ο Φεράν Τόρες επηρέαζε τη φάση.

Μπιλμπάο-Αλμερία 3-0 (10΄ Γκουρουθέτα, 63΄ Ντάνι Γκαρθία, 81΄ Σανσέτ)

Κάντιθ-Xιρόνα 0-1 (59΄ Αλέις Γκαρσία)

Ρεάλ Μαδρίτης-Οσασούνα 4-0 (9΄, 54΄ Μπέλινγκχαμ, 65΄ Βινίσιους, 70΄ Χοσέλου)

Μαγιόρκα-Βαλένθια 1-1 (5΄ Ντάνι Ροντρίγκεθ – 48΄ Ντιέγκο Λόπεθ)

Σεβίλλη-Ράγιο Βαγεκάνο 2-2 (50΄ Σόου, 90+6΄ Εν Νεσίρι – 21΄ Βαλεντίν, 26΄ Αλβαρο Γκαρσία)

Βιγιαρεάλ-Λας Πάλμας 1-2 (90+2΄ Χεράρδ Μορένο – 45΄ Κόκο, 51΄πεν. Καρντόνα)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Σοσιεδάδ 2-1 (22΄ Λίνο, 89΄πεν. Γκριεζμάν – 73΄ Οϊαρθάμπαλ)

Αλαβές-Μπέτις 1-1 (35΄αυτ. Μπεγερίν – 32΄ Αγιόθε Πέρεθ)

Θέλτα-Χετάφε 2-2 (24΄ Μπάμπα, 43΄ Λάρσεν – 2΄ Μαγιοράλ, 33΄ Γκρίνγουντ)

Γρανάδα-Μπαρτσελόνα 2-2 (1΄, 29΄ Σαραγόσα – 45΄+ Γιαμάλ, 85΄ Σέρχι Ρομπέρτο)