Serie A: «Άλωσε» τη Νάπολη η Φιορεντίνα

Με «3άρα» πέρασε από την έδρα της Νάπολι η Φιορεντίνα

H Φιορεντίνα πέρασε με εμφατικό τρόπο από το «Ντιέγκο Μαραντόνα», νικώντας με 1-3 τη Νάπολι, για την 8η αγωνιστική της Serie A.

Η ομάδα της Φλωρεντίας σημείωσε την 5η της νίκη και «έπιασε» στην 3η θέση τη Γιουβέντους με 17β. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους 14π.

Οι «Βιόλα» προηγήθηκαν με τον Μπρέκαλο στο 7΄, αλλά οι «παρτενοπέι» βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 45΄+5 του πρώτου μέρους με το πέναλτι του Οσιμέν. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έκαναν εξαιρετικό ματς και πέτυχαν τα άλλα δύο τέρματα της νίκης, με τον Μποναβεντούρα στο 63΄ και τον Γκονζάλες στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έμπολι-Ουντινέζε 0-0

Λέτσε-Σασουόλο 1-1 (48΄ Κρστοβιτς – 22΄πεν. Μπεράρντι)

Ίντερ-Μπολόνια 2-2 (11΄ Ατσέρμπι, 13΄ Μαρτίνες – 19΄πεν. Ορσολίνι, 52΄ Ζίρκζε)

Γιουβέντους-Τορίνο 2-0 (51΄ Γκάτι, 62΄ Μίλικ)

Τζένοα-Μίλαν 0-1 (87΄ Πούλισικ)

Μόντσα-Σαλερνιτάνα 3-0 (9′ Κολπάνι, 18′ Βινιάτο, 82′ πεν. Πεσίνα)

Φροζινόνε-Βερόνα 2-1 (45′ Ρεϊνιέρ, 66′ Σούλε-90’+ Ντζούριτς)

Λάτσιο-Αταλάντα 3-2 (5′ αυτ. Κετελάρε, 11′ Καστεγιάνος, 83′ Βεσίνο-33′ Εντερσον, 63′ Κολάσινατς)

Κάλιαρι-Ρόμα 1-4 (86΄ πεν. Ναντές – 19΄ Αουάρ, 20΄, 59΄ Λουκάκου, 51΄ Μπελότι)

Νάπολι-Φιορεντίνα 1-3 (45΄+5 πεν. Οσιμέν – 7΄ Μπρεκάλο, 63΄ Μποναβεντούρα, 90΄+3 Γκονζάλες)