La Liga: Ανατροπή και νίκη για Μπιλμπάο, πρώτη ήττα για Βαλένθια

Η Μπιλμπάο πέτυχε την ανατροπή και πήρε τη νίκη κόντρα στη Μπέτις, ενώ η Βαλένθια ηττήθηκε στις καθυστερήσεις από την Οσασούνα

Για την 3η αγωνιστική της La Liga, η Μπιλμπάο και η Οσασούνα πήραν τις νίκες επί Μπέτις και Βαλένθια, αντίστοιχα.

Μπιλμπάο- Μπέτις 4-2

Η Μπιλμπάο επικράτησε με 4-2 της Μπέτις στο Σαν Μαμές, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι Ανδαλουσιανοί άνοιξαν το σκορ με τον Γουίλιαν Χοσέ στο 2′, πριν ο Ίσκο βάλει την ομάδα του μπροστά με δύο τέρματα με την συμπλήρωση 10 λεπτών.

Η Αθλέτικ ισοφάρισε με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Βέσγκα στο 30′ και στο 45′ και έκανε την ανατροπή πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, με γκολ του Γκουρουθέτα στο 45’+7′.

Στο δεύτερο μέρος η Μπέτις προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δέχθηκε και τέταρτο στο 84′ από τον Ουνάι Γκόνεθ, για το τελικό 4-2.

Βαλένθια- Οσασούνα 1-2

Η Οσασούνα έφυγε νικήτρια από το «Μεστάγια» υποχρεώνοντας τη Βαλένθια στην πρώτη εφετινή της ήττα (1-2).

Οι «νυχτερίδες» προέρχονταν από δύο σερί νίκες στο ξεκίνημα της LaLiga, αλλά η ομάδα από την Παμπλόνα κατάφερε ν΄ αφήσει πίσω το «χαστούκι» που δέχτηκε στην έδρα της από τη Μπιλμπάο (0-2) και να επιστρέψει στα «τρίποντα».

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ορόθ στο 24′ και οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πίεσαν ψάχνοντας την ισοφάριση, την οποία τελικά βρήκαν στο 80′ με γκολ του Ντούρο. Όμως ο Βιδάλ σκόραρε το γκολ που έκρινε τον νικητή στο 90’+5′, δίνοντας τους τρεις βαθμούς στη βασκική ομάδα.

Λας Πάλμας-Σοσιεδάδ 0-0

Θέλτα-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (81΄ Μπέλινγκχαμ)

Κάντιθ-Αλμερία 1-1 (59΄ Ερνάντεθ – 90΄+5 Καϊκι)

Γρανάδα-Μαγιόρκα 3-2 (12΄ Ρούμπιο, 46΄ Σαραγκόθα, 70΄ πεν. Ουζούνι – 38΄ Πρατς, 87΄ Κόστα)

Σεβίλλη-Χιρόνα 1-2 (47΄ Γκουντέλι – 16΄ Ερέρα, 56΄ Αλέις Γκαρσία)

Βιγιαρεάλ-Μπαρτσελόνα 3-4 (26΄ Φόιθ, 40΄ Σόρλοτ, 50΄ Μπαένα – 12΄ Γκάβι, 15΄ Ντε Γιονγκ, 68΄ Τόρες, 71΄ Λεβαντόφσκι)

Βαλένθια-Οσασούνα 1-2 (80΄ Ντούρο – 24΄πεν. Οροθ, 90΄+5 Βιδάλ)

Μπιλμπάο-Μπέτις 4-2 (30′ πεν, 45′ πεν. Βέσγκα, 45’+7′ Γκουρουθέτα, 84′ Ουνάι Γκόμεθ – 2′ Γουίλιαν Χοσέ, 10′ Ίσκο)