Serie A: Νίκη πρωταθλήτριας για την Νάπολι

Η Νάπολι νίκησε τη Σαουόλο 100 τέρματα ο Οσιμεν, απώλειες για Γιουβέντους και Φιορεντίνα.

Για την 2η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Νάπολι έκανε το 2Χ2 και πήρε την νίκη 2-0 επί της Σασουόλο. Απώλειες βαθμών για Γιουβέντους και Φιορεντίνα, η «μεγάλη κυρία» κόλλησε στο 1-1 με την Μπολόνια. Οι «βιόλα» έμειναν και οι αυτοί στο ισόπαλο 2-2 με την Λέτσε. Η Τζένοα έκανε το «μπαμ» στο «Ολίμπικο» επικρατώντας  1-0 επί της Λάτσιο.

Η Νάπολι νίκησε 2-0 την Σασουόλο, οι πρωταθλητές προηγήθηκαν γρήγορα με τον Οσιμέν ( ο Νιγηριανός έφτασε τα 100 γκολ στην Serie A) και στο 52΄ απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Λόπες. Ο Ρασπάντορι στο 60΄ δεν κατάφερε να σκοράρει με το πέναλτι που εκτέλεσε, ωστόσο, τέσσερα λεπτά ο Ντι Λορέντσο έβαλε «τέλος» στα όνειρα της Σασουόλο για το θετικό αποτέλεσμα.

Η Γιουβέντους έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την Μπολόνια, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν  στο 24′ με τον Φέργκιουσον . Οι «μπιανκονέρι» βελτιώθηκαν και στο 80’ έφερε το ματς στο 1-1.

Στο «Αρτέμιο Φράνκι» η Φιορεντίνα προηγήθηκε γρήγορα σε 2-0 χάρη στα τέρματα των Νικολάς Γκονζάλες (3′) και Ντάνκαν(25′).  Ωστόσο η Λέτσε με τους Ραφιά (49′) και Κριστόβιτς (76′) έκανε το τελικό 2-2.

Η Τζένοα πέτυχε τεράστια νίκη στη Ρώμη επί της Λάτσιο (1-0)το μοναδικό γκολ το σημείωσε ο Ρετέγκι στο 16′.