La Liga: Ανατροπή… στην ανατροπή και στο τέλος νικήτρια η Μπαρτσελόνα

Σε ένα ματς γεμάτο ανατροπές, η Μπαρτσελόνα έφυγε νικήτρια από την έδρα της Βιγιαρεάλ

H Μπαρτσελόνα πέτυχε τεράστια νίκη με 3-4 επί της Βιγιαρεάλ στο Κεράμικα, για την 3η αγωνιστική της La Liga.

Οι “μπλαουγκράνα” με αυτή τη νίκη ανέβηκαν στην 3η θέση με 7β, ενώ η Βιγιαρεάλ βρίσκεται στην 13η με 3β.

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν στο 15΄ με 0-2 και φάνηκε ότι θα νικούσαν εύκολα το ματς, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Ο Φόιθ στο 26’ μείωσε σε 1-2 και ο Σόρλοθ στο 40’ έκανε το 2-2, στέλνοντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50ο λεπτό ο Μπαένα έφερε τα πάνω κάτω και έδωσε προβάδισμα με 3-2 στο “κίτρινο υποβρύχιο”. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δύο γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών κι έφυγαν με σπουδαίο «διπλό» από την έδρα της Βιγιαρεάλ, με τα τέρματα των Φεράν Τόρες (68′) και του Λεβαντόφσκι στο 71′ για το τελικό 3-4.

Λας Πάλμας-Σοσιεδάδ 0-0

Θέλτα-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (81΄ Μπέλινγκχαμ)

Κάντιθ-Αλμερία 1-1 (59΄ Ερνάντεθ – 90΄+5 Καϊκι)

Γρανάδα-Μαγιόρκα 3-2 (12΄ Ρούμπιο, 46΄ Σαραγκόθα, 70΄ πεν. Ουζούνι – 38΄ Πρατς, 87΄ Κόστα)

Σεβίλλη-Χιρόνα 1-2 (47΄ Γκουντέλι – 16΄ Ερέρα, 56΄ Αλέις Γκαρσία)

Βιγιαρεάλ-Μπαρτσελόνα 3-4 (26΄ Φόιθ, 40΄ Σόρλοτ, 50΄ Μπαένα – 12΄ Γκάβι, 15΄ Ντε Γιονγκ, 68΄ Τόρες, 71΄ Λεβαντόφσκι)

Βαλένθια-Οσασούνα 20:30