Λαμία-Άρης: Πρώτη νίκη με Καρλίτος η Λαμία στο πρωτάθλημα

Χάρη σε τέρμα του Καρλίτος, η Λαμία πήρε τη νίκη κόντρα στον Άρη

Η Λαμία επικράτησε με 1-0 του Άρη στο «Αθάνασιος Διάκος», για την 2η αγωνιστική της Super League 1.

Οι γηπεδούχοι πήραν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, χάρη σε τέρμα του Καρλίτος στο 38ο λεπτό. Με δέκα παίκτες τέλειωσαν τον αγώνα, με την κόκκινη του Σιμον στο 90+3′.

Παράλληλα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης υπέστη τη δεύτερη εκτός έδρας ήττα σε ισάριθμα ματς.

Η πρώτη τελική στο ματς ήρθε στο 4ο λεπτό του αγώνα από τους γηπεδούχους με σουτ του Μαρτίνεθ, αλλά η μπάλα πέρασε κόρνερ.

Τεράστια ευκαιρία έχασε η Λαμία στο 12ο λεπτό και πάλι με τον Μαρτίνεθ να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά απέκρουσε ο Χουτεσιώτης.

Ο Άρης βγαίνοντας στην αντεπίθεση, μετά από δυο λεπτά, έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Μενέντες σούταρε άστοχα με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Ακόμα μια διπλή χαμένη ευκαιρία είχε ο Άρης στο 32ο λεπτό. Ο Κοσέλεφ απομάκρυνε την μπάλα από το σουτ του Φεράρι, η οποία στρώθηκε στον Κάρλσον, αλλά το σουτ του δεύτερου βρήκε πάνω στο σώμα του Σαραμαντά.

Πολύ επιθετικές και οι δυο ομάδες στο πρώτο μέρος με τη Λαμία όμως να βρίσκει δίχτυα πρώτη.  Η τελευταία μεταγραφή της Λαμίας, ο Καρλίτος, άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό. Τσιλούλης και Σλίβκα συνεργάστηκαν, η μπάλα έφτασε στον Καρλίτος που με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0 στο 37’.

Στην επανάληψη η Λαμία έδειχν πιο επιθετική. Στο 58ο λεπτό έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Τσιλούλη να σουτάρει πάνω στο αριστερό δοκάρι του Χουτεσιώτη και στο 60ο με τον τελευταίο να μπλοκάρει έγκαιρα ένα σουτ του Σιμόν.

Ο Άρης δεν κατάφερε να δημιουργήσει καμμία ευκαιρία στα πρώτα 30 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου.

Στη συνέχεια, οι πολλές αλλαγές επηρέασαν τις δυο ομάδες, χωρίς όμως να μπορεί να αλλάξει το σκηνικό του αγώνα.

Κίτρινες: Νούνιες, Λόνγκο, Σιμόν – Φερράρι, Κάρλσον, Χουτεσιώτης.

Κόκκινες: Σιμόν (90’+3’).

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σαραμαντάς, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παούλαβετς, Στάνκο (76’ Τζανδάρης), Νούνιες (87’ Βασιλαντωνόπουλος), Σλίβκα, Μαρτίνεθ (62’ Τόσιτς), Καρλίτος (76’ Λόνγκο), Τσιλούλης (62’ Ακούνια).

Άρης (Απόστολος Τερζής): Χουτεσιώτης, Φερράρι, Φαμπιάνο, Μοντόγια (75’ Οντουμπάτζο), Μπράμπετς, Νταρίντα (83’ Ζαμόρα), Τζούρασεκ (46’ Ντουκουρέ), Ρουπ (74’ Πάβιτσιτς), Κάρλσον, Μενέντες (83’ Χριστοδουλόπουλος), Μορόν.