La Liga: Άνετη νίκη και κορυφή για τη Βαλένθια

Συνεχίζει αήττητη στη La Liga η Βαλένθια που ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή, μαζί με τη Μαγιόρκα

Για την 3η αγωνιστική της La Liga, η Βαλένθια νίκησε εντός έδρας την Αλαβές, όπως και η Μαγιόρκα που επικράτησε νωρίτερα της Εσπανιόλ.

Βαλένθια – Αλαβές 3-0

Η Βαλένθια πήρε άνετα τη νίκη με 3-0 στο Μεστάγια επί της Αλαβές και συνεχίζει μετά από τρεις αγωνιστικές, χωρίς να έχει δεχτεί ήττα.

Οι νυχτερίδες” πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με το κοντινή προβολή του Βας, για να διπλασιάσει τα τέρματα ο Σολέρ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (45+2′). Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Γκέντες στο 60′, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου.

Η ομάδα του Μπορνταλάς βρίσκεται πλέον προσωρινά στη πρώτη θέση με 7β, ενώ η Αλαβές είναι στην τελευταία θέση χωρίς νίκη και με μηδέν βαθμούς.

Βαλένθια: Μαμαρντασβίλι, Γκάμπριελ, Γκαγιά, Βας (85’ Ντιακαμπί), Γκιγιαμόν (67’ Ράτσιτς), Αλντερέτε (85’ Μούσα), Κορέια, Τσερίσεβ (90+1’ Βάσκεθ), Γκέντες (67’ Μάρκος Αντρέ), Σολέρ, Γκόμες.

Αλαβές: Πατσέκο, Λεζέν, Ναβάρο, Μιάζγα, Λόπεθ, Πίνα (83’ Μόγια), Μανού Γκαρσία (46’ Ριόχα), Λουμ (61’ Πονς), Πελίστρι (70’ Έντγκαρ Μέντες), Χοσέλου, Γκουϊντετί (61 Σιλά)

Μαγιόρκα- Εσπανιόλ 1-0

Η Μαγιόρκα πήρε το ντέρμπι νεοφώτιστων με την Εσπανιόλ, επικρατώντας με 1-0 εντός έδρας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της La Liga.

Η ομάδα του Λουίς Γκαρσία πήρε το «τρίποντο» απέναντι στους Καταλανούς, χάρη στο γκολ του Ντανιέλ Ροντρίγκεθ, στο 27ο λεπτό. Η Εσπανιόλ ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω της κόκκινης κάρτας που αντίκρισε ο Σέρχι Γκόμεθ για σκληρό μαρκάρισμα στο 90+6′.