La Liga: Άνετη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης

Με πρωταγωνιστή τον Μπέλιγχαμ, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε άνετα της Οσασούνα

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 4-0 της Οσασούνα στο «Μπερναμπέου», στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της La Liga.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ήταν εντυπωσιακή κατά διαστήματα και πήρε τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Μπέλιγχαμ (9′, 54′), Βινίσιους (65′) και Χοσέλου (70′). Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είχε ευκαιρία να φτάσει και σε πέμπτο γκολ, όμως ο Ερέρα απέκρουσε το πέναλτι του Χοσέλου στο 84’.

Με αυτή τη νίκη η «Βασίλισσα» επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας με 24β, ενώ οι Βάσκοι παρέμειναν στους 10β.

Νωρίτερα η εκπληκτική φέτος Χιρόνα νίκησε και στην έδρα της Κάντιθ με 0-1. Αυτή ήταν η έβδομη φετινή νίκη για τη μεγάλη έκπληξη της φετινής σεζόν στην Ισπανία! Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Γκαρθία στο 59ο λεπτό, αλλά αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να παίξουν μόλις από το 10′ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ματσίς.

Μπιλμπάο-Αλμερία 3-0 (10΄ Γκουρουθέτα, 63΄ Γκαρθία, 81΄ Σανσέτ)

Κάντιθ-Xιρόνα 0-1 (59′ Γκαρθία)

Ρεάλ Μαδρίτης-Οσασούνα 4-0 (9′, 54′ Μπέλιγχαμ, 65′ Βινίσιους, 70′ Χοσέλου)