La Liga: Από “4άρα” σε “4άρα” η Μπαρτσελόνα

Με μία ακόμα “4άρα”, η Μπαρτσελόνα διέλυσε τη Μπιλμπάο και συνέχισε το αήττητο σερί της

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 4-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο Καμπ Νόου, για την 26η αγωνιστική της La Liga.

Η ομάδα της Καταλονίας απέδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και είναι το μεγάλο φαβορί για την 4η θέση που οδηγεί στους ομίλους του Champions League. Για έκτο σερί ματς στo πρωτάθλημα έμεινε αήττητη απέναντι στους Βάσκους η «Μπαρτσα».

Οι “μπλαουγκράνα” στο 18ο λεπτό αστόχησε με τον Γκάβι από το σημείο του πέναλτι και στο 37ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Ομπαμεγιάνγκ. Στο δεύτερο μέρος με τα γκολ να προέρχονται από τους παίκτες που μπήκαν αλλαγή, οι Ντεμπελέ, Λουκ Ντε Γιονγκ και Ντεπάι διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα (4-0).

Η ομάδα του Τσάβι διεύρυνε το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα σε 7 ματς (5-2-0) κι έπιασε στην 4η θέση την Ατλέτικο Μαδρίτης, με ένα ματς λιγότερο.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Άλβες, Πικέ, Αραούχο, Ντεστ, Μπούσκετς (86’ Λουκ Ντε Γιονγκ), Πέδρι, Γκάβι (67’ Φ.Ντε Γιονγκ), Τραορέ (82’ Ντεπάι), Τόρες (67’ Ντεμπελέ), Ομπαμεγιάνγκ (86’ Νίκο Γκονζάλες)

Μπιλμπάο: Σιμόν, Μπαλενθιάγα, Γεράι (46’ Μαρτίνεθ), Λέκουε, Βιβιάν, Ραούλ Γκαρσία (46’ Σάνσετ), Βέσγα (67’ Ντάνι Γκαρσία), Βενσεδόρ, Θάραγα (67’ Ν.Ουίλιαμς), Βιγιαλίμπρε (77’ Ουίλιαμς), Σεράνο