Serie A : Στην κορυφή η Νάπολι

Η Νάπολι εκτοξεύτηκε στην κορυφή νικώντας την Λάτσιο.

Για την 27η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Νάπολι νίκησε με 1-2 την Λάτσιο.

Η Νάπολι εκμεταλλεύτηκε την γκέλα της Μίλαν με την  Ουντινέζε (1-1), και καθως προέρχονταν από την βαριά εντός έδρας ήττα, από την Μπαρτσελόνα (2-4), και τον αποκλεισμό στα play off του Europa League. Ήθελαν να χαμογελάσουν ξεσπώντας στην Λάτσιο.

Το σύνολο του Λουτσιάνο Σπαλέτι πήρε κεφάλι στο 62′ με σουτ του Ινσίνιε. Στο 88’ ο Πέδρο έφερε το ματς στα ίσια. Όμως ο Ρουίθ στις καθυστερήσεις έδωσε την νικη στην ομάδα του.

Πλέον  οι «παρτενοπέι» έχουν το «πάνω χέρι» στην ισοβαθμία με τους «ροσονέρι» και, πλέον, «επέστρεψαν» γερά στη μάχη του τίτλου στη Serie A.

Μετά από 2 ήττες που είχε στις τελευταίες επισκέψεις της στην Ρώμη, η Νάπολι έφυγε νικήτρια από την ιταλική πρωτεύουσα με το γκολ του Λορέντσο Ινσίνιε στο 62ο λεπτό, διακόπτοντας παράλληλα το αήττητο σερί των πέντε αγώνων των «Λατσιάλι» (3-2-0).