La Liga: Απώλεια βαθμών για την Ρεάλ Μαδρίτης

Στραβοπάτησε η Ρεαλ Μαδρίτης  κόντρα στην Οσασούνα .

Για την 10η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος, η Οσασούνα έβαλε στοπ στις νίκες της Ρεάλ Μαδρίτης. η Χιρόνα γνώρισε εντός έδρας ήττα από τη Σοσιεδάδ με 5-3. Η Θέλτα δεν άφησε την Μπέτις να χαρεί.

Η Ρεαά Μαδρίτης συμβιβάστηκε στην ισοπαλία, 1-1, με την Οσασούνα, και πλέον ισοβαθμεί με την Μπαρτσελόνα στην κορυφή, με 19 βαθμούς έκαστη. Η «βασίλισσα» άνοιξε το σκορ με τον Βινίσιους, στο 42’, όταν αυτός έκανε σέντρα από αριστερά με το δεξί, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και κατέληξε στα δίχτυα. Υπήρξαν διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους, οι οποίες έμειναν, διαμαρτυρίες μετά τη χρήση VAR. Και πέντε λεπτά μετά την έναρξη του β΄ μέρους, ο Κίκε Γκαρθία έπιασε κεφαλιά προς τα πίσω, με την μπάλα να καταλήγει στο «παραθυράκι» του Αντρέι Λούνιν, για την ισοφάριση.

Νωρίτερα στο «Εστάδο Μουνισιπάλ ντε Μοντιλίβι», η Χιρόνα γνώρισε εντός έδρας ήττα από τη Σοσιεδάδ με 5-3. Με αυτή τη νίκη οι Βάσκοι ανέβηκαν στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 13 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι, που γνώρισαν την 4η ήττα τους σε 7 ματς, βρίσκονται στην 13η θέση με 7 βαθμούς.

Η Θέλτα στο «Μπαλαϊδος» νίκησε την Μπέτις 1-0 το γκολ το πέτυχε ο Βέιγκα στο 9’.