La Liga: Ασταμάτητη η Μπαρτσελόνα, νίκες για Μπιλμπάο και Μπέτις

Η Μπαρτσελόνα πέρασε το εμπόδιο της Σεβίλλης, ενώ σημαντική νίκη για την Ευρώπη πήρε η Μπέτις

Στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής της La Liga, τις νίκες πήραν η Μπαρτσελόνα, η Μπέτις και η Μπιλμπάο, ενώ ισόπαλοι έληξαν οι αγώνες Βαλένθια- ‘Ελτσε και Βαγιεκάνο-Γρανάδα.

H Μπαρτσελόνα επικράτησε και της Σεβίλλης με 1-0 στο Καμπ Νου. Με το γκολ του Πέδρι στο 72΄ από ακόμη μία ασίστ του Ντεμπελέ, η ομάδα του Τσάβι νίκησε και πέρασε στη 2η θέση της βαθμολογίας και με ματς λιγότερο μπορεί να μειώσει ακόμη και στο -9 από τη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ απομένουν 8 αγωνιστικές για το φινάλε της σεζόν.

Η Μπέτις νίκησε άνετα την Οσασούνα με 4-1 στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν και παραμένει στη διεκδίκηση μιας θέσης για το Champions League της νέας αγωνιστικής σεζόν. Η ομάδα της Ανδαλουσίας πήρε τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Χουάνμι (34′, 45’+), Καρβάλιο (81′) και Μορένο (88′), ενώ η ομάδα της Παμπλόνα μείωσε προσωρινά στο 65ο λεπτό με τον Μπούντιμιρ.

Η Μπιλμπάο δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε στο «Σαν Μαμές» την Ελτσε με 2-1. Τα γκολ της ομάδας των Βάσκων σημείωσαν οι Μπερενγκέρ (32′) και Βιγιαλίμπρε (86′), ενώ η Ελτσε μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Χοσάν.

H Βαγεκάνο πέτυχε νωρίς δύο γκολ, αλλά στο β΄ μέρος η αποβολή του Κομεσάνα στο 51΄ έδωσε την ευκαιρία στην γηπεδούχο Γρανάδα να “σώσει την παρτίδα” (2-2) και να πάρει ένα πολύ σημαντικό βαθμό στη μάχη για την παραμονή.

Ισόπαλη ήρθε και η Κάντιθ με 0-0 με τη Βαλένθια, καθώς απέσπασε στο Μεστάγια.

Αναλυτικό το πρόγραμμα:

Χετάφε-Μαγιόρκα 1-0 (82′ πεν. Μαγιοράλ)

Λεβάντε-Βιγιαρεάλ 2-0 (69′, 90’+ Μοράλες)

Θέλτα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (53΄ Νολίτο – 19΄πεν,69΄πεν. Μπενζεμά)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Αλαβές 4-1 (11΄,82΄ Ζοάο Φέλιξ, 75΄πεν, 90΄ Σουάρες – 63΄ Εσκαλάντε)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Έλτσε 2-1 (32′ Μπερενγκέρ, 86′ Βιγιαλίμπρε-90’+ Χοσάν)

Μπέτις-Οσασούνα 4-1 (34′, 45’+ Χουάνμι, 81′ Καρβάλιο, 88′ Μορένος-65′ Μπούντιμιρ)