Serie A: Πήρε το «Derby d’Italia» η Ίντερ

Η Ίντερ νίκησε την Γιουβέντους 0-1, κοντά στην Ευρώπη η Ρόμα

Για την 31η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Ίντερ νίκησε με 0-1 την Γιουβέντους στο Τορίνο.

Στο Α’ μέρος ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός  με την «Γιούβε» να δείχνει πιο απειλητική από το πρώτο κιόλας λεπτό με τον Βλάχοβιτς , η Ίντερ απάντησε με την κεφαλιά του Σκρίνιαρ στο 7’. Στην συνέχεια ο Κουαδράδο σούταρε από μακριά στο 15’ αλλά ο Χαντάνοβιτς ήταν σε ετοιμότητα. Στο 28’ ο Ντιμπαλά προσπάθησε να νικήσει τον Σλοβένο τερματοφύλακα χωρίς αποτέλεσμα.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο  Ντάμφρις έφερε πέναλτι για τους «νερατζούρι» στον Μοράτα. Το VAR επιβεβαίωσε την έσχατη των ποινών την οποία εκτέλεσε εύστοχα Τσαλχάνογλου. Η επανάληψη  ήταν ελαφρώς νωχελική από άποψη δημιουργίας φάσεων, με την μεγάλη κυρία να έχει την κατοχή της μπάλας. Στο 63’ο Βλάχοβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία, λίγο αργότερα ο Ζακάρια στο 73’. Στα τελευταία λεπτά οι Γιουβεντίνοι  πίεσαν ακόμη περισσότερο αλλά το 0-1 δεν άλλαξε.

Η Ρόμα με το γκολ του Μκιταριάν στο 27’ πήρε τη σημαντική νίκη στη Γένοβα επί της Σαμπντόρια με 1-0. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο έκανε ένα σημαντικό βήμα για τη συμμετοχή στα ευρωπαϊκά κύπελλα και την επόμενη σεζόν.