La Liga: Ασταμάτητη η Ρεάλ Μαδρίτης, νίκησε με ανατροπή τη Μπαρτσελόνα

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε την ανατροπή κόντρα στη Μπαρτσελόνα και “αγκαλιάζει” το πρωτάθλημα

H Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 3-2 της Μπαρτσελόνα στο Μπερναμπέου, για την 32η αγωνιστική της La Liga

Η “Βασίλισσα” νίκησε με ανατροπή και έξι αγωνιστικές πριν από το φινάλε της σεζόν αύξησε τη διαφορά από τους «μπλαουγκράνα» στο +11 και μόνο εάν «αυτοκτονήσει» θα χάσει τον τίτλο.

Η ομάδα του Κάρλο Αντελότι, όχι μόνο άντεξε στα δύο προβαδίσματα της Μπάρτσα και βρήκε τις απαντήσεις στα γκολ που δέχτηκε, αλλά κατάφερε στις καθυστερήσεις να φέρει τα πάνω κάτω με το μεγάλο της αστέρι στην τρέχουσα σεζόν, Τζουντ Μπέλινγχαμ, ο οποίος στο 90΄+1 «σφράγισε» το «τρίποντο» των «μερένγκες».

Ο Κρίστενσεν στο 4ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Λούνιν και με κεφαλιά έκανε το 0-1. Η απάντηση της Ρεάλ ήρθε 18ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βινίσιους (1-1).

Η Μπάρτσα στο 69′ πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ, μετά από φαλτσαριστό σουτ του Γιαμάλ, ο Λούνιν δεν αντέδρασε σωστά και ο Φερμίν Λόπεθ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-2.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκ νέου στο 73′, μετά από σέντρα του Βινίσιους από τα αριστερά, ο Βάσκεθ με σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 2-2. Οι “μερένγκες” πέτυχαν την ανατροπή και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με το Μπέλιγχαμ στο 90+1′ για το τελικό 2-3.

Μπιλμπάο-Γρανάδα 1-1 (24΄ Χουρουθέτα – 6΄ αυτ. Ινιάκι Γουίλιαμς)

Θέλτα-Λας Πάλμας 4-1 (37′, 76′ Ασπας, 39′ Σβέντμπεργκ, 71′ Δουβίκας-11′ Χέρτζογκ)

Ράγιο Βαγεκάνο-Οσασούνα 2-1 (80′ Τσαβαρία, 85′ Παλασόν-30′ Γκόμες)

Βαλένθια-Μπέτις 1-2 (66΄ πεν. Πεπέλου – 19΄ & 77΄ Πέρεθ)

Xιρόνα-Κάντιθ 4-1 (9΄ Γκαρθία, 22΄ Μαρτίν, 71΄ Ντόβμπικ, 82΄ Πορτού – 81΄ Εσκαλάντε)

Χετάφε-Σοσιεδάδ 1-1 (29′ Λατάσα-13′ Μπαρενετξέα)

Αλμερία-Βιγιαρεάλ 1-2 (30′ Λοσάνο-25′ Ακχομάχ)

Αλαβές-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (15′ Μπεναβίντεθ, 90΄+2 Ριόχα)

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 3-2 (18′ πεν. Βινίσιους, 73′ Βάθκεθ, 90΄+1 Μπέλινγχαμ – 6′ Κρίστενσεν, 69΄ Φερμίν Λόπες)