La Liga: Ασύλληπτος Μπέλιγχαμ πήρε μόνος του το clasico

Απίστευτος Μπέλιγχαμ υπέγραψε την ανατροπή της Ρεάλ κόντρα στη Μπαρτσελόνα.

Για την 11η αγωνιστική της La Liga, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε την ανατροπή και επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 1-2 στο «Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης», φεύγοντας νικήτρια από το πρώτο clasico της σεζόν και παραμένοντας στην δεύτερη θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα ήταν ελαφρώς καλύτερη από την αντίπαλό της και πήρε το προβάδισμα. Οι «μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν νωρίς μόλις στο 6ο λεπτό όταν ο Τσουαμενί στην προσπάθειά του να κόψει έστειλε την μπάλα προς τα πίσω, ο Αλάμπα ήταν μακριά και δεν πρόλαβε να κόψει με τάκλιν, ο Γκουντογκάν ευνοήθηκε από την κόντρα και με πλασέ άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0.

Η Ρεάλ μετά το τέρμα του Γερμανού άρχισε να πιέζει σε όλα το γήπεδο για να απαντήσει άμεσα, ωστόσο ο Φερμίν με ωραίο σουτ εκτός περιοχής σημάδεψε το δεξί δοκάρι του του Κέπα.

Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό, κυρίως από πλευράς των φιλοξενούμενων, που δεν είχαν καταφέρει να αντιδράσουν από το γκολ που δέχθηκαν ενώ οι Καταλανοί χαμήλωναν το τέμπο ψάχνοντας κενά στην άμυνα των «μερένγκες» για να χτυπήσουν ξανά.

Οι ποδοσφαιριστές του Κάρλος Αντσελότι είχαν μια πολύ καλή στιγμή να φέρουν το ματς σε ισορροπία στο 32’. Ο Κροος βρήκε τον Καρβαχάλ μόνο του στην περιοχή, αυτός σούταρε από δύσκολη διαγώνια θέση αλλά αστόχησε.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τη Ρεάλ να απειλεί. Ο Βαλβέρδε έκλεψε την μπάλα, έβγαλε την μπαλιά, ο Ροντρίγκο πάτησε περιοχή, αντί να πασάρει στον Βινίσιους εκτέλεσε και αστόχησε.

Η Μπαρτσελόνα είχε τεράστια διπλή ευκαιρία στο 51′ με την κεφαλιά του Μαρτίνεθ αρχικά -από γέμισμα του Λόπεθ- να σταματάει στο αριστερό δοκάρι του Κέπα και το σουτ του Αραούχο στην επαναφορά να καταλήγει κόρνερ, χάρη στην επέμβαση του γκολκίπερ της «βασίλισσας».

Η ισοφάριση για τη Ρεάλ ήρθε στο 68′ από μια οβίδα του Τζουντ Μπέλιγχαμ έξω από την περιοχή, νικώντας τον Τερ Στέγκεν και κάνοντας το 1-1.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Καρβαχάλ έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Μόντριτς έβαλε το πόδι του και άλλαξε ελάχιστα την τροχιά της μπάλας, αυτή έφτασε στον Μπέλιγχαμ που από τη μικρή περιοχή ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους Μαδριλένους σημειώνοντας το 1-2.

Κίτρινες: 17’ Λόπες, 47’ Τόρες, 61′ Καρβαχάλ

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Κρίστενσεν, Μαρτίνεθ, Μπαλντέ, Γκουντογκάν, Γκάβι, Φερμίν (Ρομέου 72′), Κανσέλο (Γιαμάλ 76′) ,Τόρες (Λεβαντόφσκι 61′), Φέλιξ (Ραφίνια 76′)

Ρεάλ (Αντσελότι): Κέπα, Καρβαχάλ, Αλάμπα, Ρίντιγκερ, Μεντί (Καμαβινγκά 52′), Τσουαμενί, Κρος (Μόντριτς 63′), Βαλβέρδε, Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο (Χοσέλου 63′), Βινίσιους (Βάσκεθ 90+5′)