La Liga: «Μπλόκο» της Μπέτις στη Ρεάλ Μαδρίτης

Άφησε δύο βαθμούς στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στη Μπέτις

Η Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Μπέτις στο “Μπενίτο Βιγιαμαρίν”, για τη 16η αγωνισιτκή της La Liga.

Ο Τζουντ Μπέλινγχαμ βρήκε ξανά δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ στο 53ο λεπτό, αλλά η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι πίεσε για την ισοφάριση και τα κατάφερε στο 66′ με τον Ρουϊμπάλ.

Οι Σεβιγιάνοι προσπάθησαν στη συνέχεια για το γκολ της νίκης, αλλά το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος. H “Βασίλισσα” παραμένει πρώτη με 39β, ενώ η Μπέτις στην 7η θέση με 26β.

Νωρίτερα, με το γκολ του Κίριαν Ροντρίγκες στο 31ο λεπτό η Λας Πάλμας πήρε σπουδαία νίκη (0-1) στην έδρα της Αλαβές. Οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες, είχαν δύο δοκάρια, αλλά δεν ήταν αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια και η Λας Πάλμας κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Χετάφε-Βαλένθια 1-0 (87΄ Μαγιοράλ)

Αλαβές-Λας Πάλμας 0-1 (31′ Ροντρίγκες)

Μπέτις-Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (66′ Ρουϊμπάλ-53′ Μπέλινγκχαμ)