Premier League: Διασυρμός της Γιουνάιτεντ από τη Μπόρνμουθ, ισοπαλίες Γουλβς για και Νότιγχαμ

Ιστορική ήττα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από τη Μπόρνμουθ.

Για την 16η αγωνιστική της Premier League, η Μπόρνμουθ διέλυσε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πετυχαίνοντας τρία γκολ, Μπράιτον και Μπέρνλι έμειναν ισόπαλες, χωρίς νικητή και το Γουλβς-Νότιγχαμ Φόρεστ.

H Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υπέστη βαριά ήττα από τη Μπόρνμουθ με 0-3 στην έδρα της. Μόλις στο 50 λεπτό η Μπόρνμουθ στην πρώτη της καλή στιγμή σόκαρε το “Ολντ Τράφορντ”. Ο Κουκ έκανε την επέλαση από τα αριστερά και μοίρασε στον Σολάνκε ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Το αναμενόμενο ήταν ότι οι “κόκκινοι διάβολοι” θα αντιδρούσαν, όμως οι παίκτες του Ιραόλα είχαν αντίθετη άποψη. Στο 68′ ο Τάβερνιε έκανε φοβερή σέντρα από τα αριστερά, ο Μπίλινγκ πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Ονάνα, διπλασιάζοντας τα τέρματα των γηπεδούχων, ενώ ο Σένεσι με τον ίδιο τρόπο έπειτα από γεμίσματα στην περιοχή έγραψε το 0-3.

Η Μπράιτον δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη δεύτερη διαδοχική της νίκη, καθώς έμεινε στο 1-1 με τη Μπέρνλι. Οι “γλάροι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Οντομπέρτ στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Η Μπράιτον ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο, είχε την κατοχή της μπάλας, τις ευκαιρίες και τελικά η προσπάθειές της αναμείφθηκαν στο 77′, όταν ο Αντινγκρά με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ εμφανίστηκε βελτιωμένη απέναντι στη Γουλβς, μετά την ήττα με 5-0 από τη Φούλαμ και πήρε τον σημαντικό βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Μόλις στο 14ο λεπτό ο Τόφολο βρήκε δίχτυα, έπειτα από τη σέντρα του Γουίλιαμς, ωστόσο οι “λύκοι” ισοφάρισαν με τον Κούνια στο 75′ με τον Ματ Τέρνερ.

Οι δύο τελευταίες του βαθμολογικού πίνακα, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και Μπρέντφορντ αναμετρήθηκαν στο “Μπράμαλ Λέιν”, με το τρίποντο να πηγαίνει στους γηπεδούχους (1-0), έπειτα από το τέρμα τους Τζέιμς Μακατί.

Κρίσταλ Πάλας-Λίβερπουλ 1-2 (57′ πεν. Ματετά-75′ Σαλάχ, 90’+ Ελιοτ)

Μπράιτον-Μπέρνλι 1-1 (77′ Αντιγκρά-45′ Οντομπερτ)

Μάντσεστερ Γ.-Μπόρνμουθ 0-3 (5′ Σολάνκε, 68′ Μπίλινγκ, 73′ Σενέσι)

Σέφιλντ Γιουν.-Μπρέντφορντ 1-0 (45′ ΜακΑτί)

Γουλβς-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-1 (32′ Κούνια-14′ Τοφόλο)