La Liga: Χωρίς βαθμούς η Σεβίλλη

Ήττα για την Σεβίλλη από την Αλαβές.

Για την 2η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος, η Αλαβές πήρε την νίκη με 4-3 από την Σεβίλλη με ανδαλουσιανούς να παραμένουν χωρίς βαθμό.

Η Αλαβές προηγήθηκε στο 7’ με τον Ριόχα, όμως οκτώ λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν χάρη στο αυτογκόλ του Άκμπαρ. Το 1-2 έγινε με τον Έρικ Λαμελά στο 41’, έπειτα από ασίστ του Οκάμπος.  Η ομάδα του Γκαρσία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με τον Ντουάρτε στο 44’.

Στην επανάληψη ανέλαβε δράση ο Κίκε Γκαρσία και με δύο προσωπικά τέρματα έγραψε στο 59΄ το 4-2 για τους γηπεδούχους. Η Σεβίλλη προσπάθησε να φύγει έστω με την ισοπαλία, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μιρ σε 4-3, που ήταν και το τελικό σκορ.

Με την αποψινή αποτυχία η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλιμπάρ παρέμεινε χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα, καθώς είχε προηγηθεί η εντός έδρας ήττα (2-1) από την Βαλένθια στην πρεμιέρα.