La Lιga: Χρειάστηκε το δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ

Στην επανάληψη καθάρισε η Ρεάλ Μαδρίτης την Αλαβές.

Για την 25η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, Ρεαλ Μαδρίτης χρειάστηκε ένα εικοσάλεπτο να πάρει μία άνετη νίκη με 3-0 επί της Αλαβές στο «Μπερναμπέου»,

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, η Ρεάλ ανέβασε στροφές στην επανάληψη και στο 63΄ έγραψε το 1-0 με τον Ασένσιο, για να «σφραγίσει» το «τρίποντο» ο Βινίσιους 17 λεπτά αργότερα. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπενζεμά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από την… άσπρη βούλα.

Με την αποψινή επιτυχία οι γηπεδούχοι έμειναν αήττητοι για πέμπτη διαδοχική αναμέτρηση στη LaLiga (3 νίκες-2 ισοπαλίες), βάζοντας την Αλαβές και πάλι σε τροχιά αρνητικών αποτελεσμάτων, μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Βαλένθια την προηγούμενη αγωνιστική.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην ισπανική LaLiga:

Ελτσε-Ράγιο Βαγεκάνο          2-1

(77΄ Καρίγιο, 84΄ Μιλά – 52΄ Φραν Γκαρθία)

Γρανάδα-Βιγιαρεάλ             1-4

(61′ πεν. Μίλα-35′ πεν., 39′, 81′ πεν. Ντανζούμα, 90’+ Γκόμεζ)

Οσασούνα-Ατλέτικο Μαδρίτης    0-3