Serie A: Κάζο για τη Μίλαν, ανάσα για Σαμπντόρια

Γκέλα “μεγατόνων” για τη Μίλαν, έσωσε τον βαθμό η Ρόμα, νίκη-ανάσα για τη Σαμπντόρια

Για την 26η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν έχασε βαθμούς από την ουραγό Σαλερνιτάνα και μπήκε σε περιπέτειες στο πρωτάθλημα, η Ρόμα ήρθε ισόπαλη με τη Βερόνα και η Σαμπντόρια πήρε σημαντική νίκη στη μάχη για την παραμονή.

Σαλερνιτάνα- Μίλαν 2-2

Η ουραγός της Serie A, Σαλερνιτάνα, έκανε την έκπληξη απέναντι στους «ροσονέρι» και με το 2-2 που απέσπασε, δίνει την ευκαιρία στις Ίντερ και Νάπολι εφόσον επικρατήσουν την Κυριακή (20/02) επί των Σασουόλο και Κάλιαρι να τους προσπεράσουν (σ.σ. η ομάδα του Μιλάνου υστερεί στην ισοβαθμία με τους «παρτενοπέι»).

Ο Ρέμπιτς που πέρασε αλλαγή στο 61΄ «έσωσε την παρτίδα» για τους πρωτοπόρους του ιταλικού πρωταθλήματος, που αν και προηγήθηκαν μόλις στο 5΄ βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τα τέρματα των Μπονατσόλι και Τζούριτς.

Ρόμα- Βερόνα 2-2

Η Ρόμα με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος απέφυγε το «κάζο» στο Ολίμπικο και πήρε έστω το βαθμό της ισοπαλίας (2-2), απέναντι στη Βερόνα, η οποία είχε προηγηθεί με 2-0 στο πρώτο 20λεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι, με τον Πάνο Ρέτσο να αγωνίζεται στο τελευταίο τέταρτο, κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο να αιφνιδιάσουν τη Ρόμα, όταν μέσα στο εικοσάλεπτο προηγήθηκαν 2-0, με τέρματα των Μπαράκ (5΄) και Ταμέζ (20΄). Ωστόσο, στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, μείωσαν σε 1-2 στο 65΄ με τον Βολπάτο και στο 84΄ έφεραν το ματς στα ίσα με τον Μποβ.

Σαμπντόρια- Έμπολι 2-0

Η Σαμπντόρια με πρωταγωνιστή τον Φάμπιο Κουαλιαρέλα πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα», επικρατώντας της Εμπολι με 2-0 εντός έδρας. Η ομάδα της Γένοβας με τους τρεις βαθμούς παραμένει πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και ελπίζει σε παραμονή στην κατηγορία και τη νέα αγωνιστική σεζόν.

Γιουβέντους-Τορίνο 1-1 (13΄ Ντε Λιχτ – 62΄ Μπελότι)

Σαμπντόρια-Έμπολι 2-0 (14΄, 29΄ Κουαλιαρέλα)

Ρόμα-Βερόνα 2-2 (65΄ Βολπάτο, 84΄ Μποβ – 5΄ Μπαράκ, 20΄ Ταμέζ)

Σαλερνιτάνα-Μίλαν 2-2 (29΄ Μπονατσόλι, 72΄ Τζούριτς – 5΄ Μεσίας, 77΄ Ρέμπιτς)