La Liga: Δεν Χ-άρηκε καμία, ισόπαλες Οσασούνα-Σοσιεδάδ

Δεν ανέδειξε νικητή το βασκικό ντέρμπι ανάμεσα σε Οσασούνα και Σοσιεδάδ

Η Οσασούνα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Σοσιεδάδ στην Παμπλόνα, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της La Liga.

Η Οσασούνα έμεινε για πέμπτο ματς μακριά από το «τρίποντο» (0-2-3), ωστόσο έχει απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. ενώ η Σοσιεδάδ έχασε κι άλλο έδαφος στη μάχη της τετράδας που οδηγεί στο Champions League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς, όταν ο Άντε Μπούντιμιρ με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Μόι Γκόμεζ, με τον τελευταίο να πλασάρει τον εξερχόμενο Αλεχάντρο Ρεμίρο για το 1-0 μόλις στο 2ο λεπτό.

Η Σοσιεδάδ έχασε με τραυματισμό τον Αντερ Μπαρενετσέα λίγα λεπτά αργότερα, ωστόσο στο 41’ ισοφάρισε με όμορφη ατομική ενέργεια και σουτ του Ομάρ Σαντίκ.

Η ομάδα του Ιμανόλ Μπαρενετσέα έφτασε κοντά στην ανατροπή στο 62ο λεπτό, με τον Σέρχιο Ερέρα να κάνει εξαιρετική διπλή επέμβαση, σε διαδοχικές προσπάθειες των Τακεφούσα Κούμπο και Μίκελ Μερίνο.

Λας Πάλμας-Χετάφε 2-0 (43΄ Αραούχο, 90΄+2 Ερέρα)

Xιρόνα-Βαλένθια 2-1 (82′, 88′ Στουάνι-56′ Ντούρο)

Μπιλμπάο-Ράγιο Βαγεκάνο 4-0 (23′ Γκουρουζέτα, 47′ αυτ. Εσπίνο, 64′ Ι. Γουίλιαμς, 68′ Ν. Γουίλιαμς)

Ρεάλ Μαδρίτης-Γρανάδα 2-0 (26′ Ντίαθ, 57′ Ροντρίγκο)

Οσασούνα-Σοσιεδάδ 1-1 (2’ Γκόμεζ – 41’ Σαντίκ)