Serie A: Μείωσε την απόσταση η Μίλαν

Με τον Γιόβιτς να κάνει τη διαφορά νίκησε η Μίλαν.

Για την 14η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν νίκησε 3-1 την  Φροζινόνε. Η Λάτσιο πήρε μια σπουδαία νικη επί της Κάλιαρι.

Στο πρώτο μέρος και οι δυο ομάδες είχαν μέτριο παιχνίδι, όμως στο 35’ το σουτ του Γιουνούς Μούσα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Στέφανο Τουράτι.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο  Λούκα Γιόβιτς έκανε το 1-0. Μετά το γκολ η Μίλαν ανέβασε το ρυθμό και στο  50’ ο Πούλισικ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Ο Τομόρι στο 74’ έγραψε το 3-0, ενώ ο Μπρεσιανίνι στο 82’ απλά μείωσε σε 3-1.

Οι «ροσονέρι» παρέμειναν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και πλέον βρίσκονται στο -4 από την πρώτη Γιουβέντους. Η Φροζινόνε γνώρισε την πέμπτη σερί εκτός έδρας ήττα της.

Η Λάτσιο χάρη σε ένα γρήγορο γκολ του Πέδρο κατέβαλε την αντίσταση της Κάλιαρι στο «Ολίμπικο».   Οι «λάτσιαλι» επέστρεψαν  στις νίκες μετά τις 30 Οκτωβρίου.